Polonya Vizesi

Anasayfa Polonya Vizesi

Polonya Vizesi

Polonya vizesi çıkarmak için direkt olarak konsolosluk binasına başvuru yapma imkanınız bulunmamaktadır. Polonya konsolosluğunda oluşan yoğunluk sebebi konsoloslukta işlerin aksaması durumu söz konudur. Aynı zamanda da daha öncesinde vize başvurusunda bulunmammış ve vize almamış kişiler eksik evrak ve yanlış yol izlemesinden de kaynaklı olarak süreç oldukça ağır ve çok fazla emek vererek geçmesi sebebi ile artık Polonya konsolosluğu direkt başvuru kabul etmemektedir.

Polonya konsolosluğu tarafından yetkili olarak bulunmuş merkezler bulunmaktadır. Bu merkezlerden tedirgin olmanıza gerek yoktur. Çünkü direkt olarak görevlendirmeyi Polonya konsolosluğu yapmaktadır. Bu konsolosluklar daha öncesinde binlerce kişiye vize çıkarmıştır. Bu vize sürecine oldukça hakim olmalarından kaynaklı olarak süreç oldukça hızlı bir şeklide ilerlemektedir.

Polonya ülkesine gidecek kişiler bu bürokrasi işleri ile uğraşmadan boğuşmadan bu işlemleri başvuru merkezleri aracılığı ile yapmaktadır. Polonya ülkesine gidecek kişilerin başvuru işlemlerini vize başvuru Ankara firması oldukça titizlikle yürütmektedir. Bunun için kişinin ilk önce yapması gereken şey başvuru merkezlerinden online randevu talebinde bulunmaktadır. Randevu talebinden sonra size başvuru için gerekli olan evraklar iletilecektir. Bu evrakları tamamlayarak randevu günü ve saatinde başvuru merkezinde olmanız gerekmektedir. Daha öncesinde Polonya için vize almış ve seyahat yapmış iseniz evraklarınızı kargo ile de yollama hakkına sahipsiniz. Ama hiç vize almadıysanız biometrik veri için yani on parmak izinin alınması için başvuru merkezine evraklar ile birlikte şahsi olarak gitmeniz gerekmektedir.

Polonya Vize Başvuru Şartları

Polonya vize başvuru şartlarından kişinin online kanallar aracılığı ile randevu oluşturması gerekmektedir. Bu randevu alındıktan sonra kişi tüm evraklar ile birlikte başvuru merkezinde olması gerekmektedir. En büyük şart kişi kendi adına başvuruda bulunma hakkına sahiptir. Kimse başkası yerine başvuruda bulunamaz. Vize başvuru merkezi Ankara zaten tüm süreçte yapmanız gereken her şey ile ilgili olarak size detaylı bilgi verecektir.

Polonya Vize Evrakları

Polonya vize evraklarına baktığımız zaman bu evrakları kişi kendi tamamlamalıdır. Çünkü bazı evraklara kişi sadece kendi şahsi olarak ulaşabilmektedir. Bu evrakların tamamlanmasından sorumlu olan kişi seyahat yapacak kişinin ta kendisidir. Polonya vize evrakları:

 • Pasaport: Bordo renkli olan pasaport için kişi vize çıkarmalıdır. Ülkemizde 4 çeşit pasaport bulunmaktadır. Bunlardan 3 pasaport vizesiz olarak seyahat etme hakkına sahiptir. Ama bordo renkli pasaport sahibi kişinin vize çıkarması gerekmektedir.
 • Pasaportta eksik sayfa olmamalıdır. Yırtık hırpalanmış ve kullanım süresi geçmiş olan pasaportlar ile müracaat etmek mümkün değildir. Aynı zamanda kişi ülkeye döndükten sonra pasaportunun kullanım süresinin bitmesine 2 ay daha olmalıdır. Ve kişinin pasaportunun son iki sayfasının boş olması gerekmektedir.
 • Polonya vize başvuru formu internet sitesinde yüklüdür. Bu formun eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekmektedir. Burada kişinin her soruya doğru olarak cevap vermesi gerekmektedir. Aksi takdirde başvuru ile alakalı olarak ret cevabı alma ihtimali olunmaktadır.
 • Vize ücretinin yatırıldığına dair dekont burada sizi şirket yetkilileri yönlendirecektir. Çünkü vizeler kişilerin seyahat amaç ve gerekçelerine göre farklılık göstermektedir. Bu anlamda kişilerin yatıracağı ücretlerde de farklılıklar olacaktır. Bu ücreti başvuru merkezlerinden net olarak öğrenebilirsiniz.
 • Vize başvuru merkezlerinin bu süreci yönetmesinden kaynaklı olarak alacağı komisyon ücretinin dekontu da eklenmesi gereken evraklar arasında sayılmaktadır.
 • Kişinin mali durumunu gösterir belge bu belgedeki maksat kişinin bu Polonya gezisini maddi olarak karşılayacak bir gücünün olup olmadığı ile ilgilidir. Sizden bu anlamda bir teminat göstermeniz talep edilebilecektir.
 • Kişiye ait olan özellikle son 3 ayın dökümünü içeren bir hesabı olmalıdır. Bu ilgili bankadan kaşeli ve imzalı olarak temin edilmelidir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği bu belge nüfus müdürlüklerinden de alınabileceği gibi e devlet üzerinden de alınabilir. Ama e devlet üzerinden alınacak belgelerin barkotlu olması gerekmektedir.
 • Kişiye ait biometrik resim eklenmelidir. Bu resimler belirtilen ölçülerde olmalı ve arka fonunun beyaz olmasına da dikkat edilmesi gerekmektedir.
 • Polonya ülkesine kişi turistik amaçlı olarak gidiyorsa ülkede nerede kalacağı hangi otelde konaklayacağı ne zaman döneceği ve uçuş bilgilerinin fotokopisi de evraklar içine eklenmelidir.
 • Polonya ülkesine kişi iş amaçlı gidiyorsa şirket sahibi ise şirket ile alakalı bilgiler eğer ki şirket sahibi değilse çalışan ise görevlendirme yazısı ve SSK dökümü de evraklara eklenmelidir.
 • Polonya ülkesine giden kişi öğrenci olarak gidiyor ve eğitim görecek ise öğrenci belgesi evraklar arasına eklenmelidir.
 • Polonya ülkesine giden kişi herhangi bir meslek odasına kayıtlı ise kişinin meslek kartının da olması gerekmektedir.

Yukarıda sayılan durumlar dışında ekstra olarak da konsolosluk sizden belge talep edebilme hakkına sahiptir. Kişi Polonya seyahatinden 30 gün önce konsolosluğa başvuru da bulunması gerekmektedir. Çünkü konsolosluk resmi bayram ve tatillerde çalışmamaktadır. Sürecin sağlıklı ilerleyebilmesi ve bir problem yaşanmaması adına kişi başvurusunu erken yapmalıdır. Ve üst tarafta belirtilen tüm evrakları en kısa sürede teslim etmelidir.

Polonya Vize Türleri

Polonya vize türlerine birbirinden farklılık göstermektedir. Bu durumun en büyük sebebi herkes bu ülkeye farklı bir amaç doğrultusunda gitmektedir. Bu anlamda da vize türleri de farklılık göstermektedir. Bazı kişiler sadece turistik mana da bazı kişiler iş akraba ziyareti gibi birçok sebep ile seyahat yapılmaktadır. Polonya vize türleri:

 • Polonya Schengen vizesi: Polonya bir Avrupa devletidir. Avrupa ülkeleri kendi arasında serbestçe dolaşabilmektedir. Herhangi bir vize alımına ihtiyaç duymamaktadır. Ama TC vatandaşı Polonya ülkesini ziyaret etmek isterse vize almak zorundadır. Kişi eğer ki turistik amaçlı bir seyahat planlıyor ise alması gereken vize türÜ Polonya Schengen vizesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu vize ile Polonya ülkesine giden kişiler maksimum olarak 90 gün ülkede kalma hakkına sahiptir.
 • Polonya ticari vize: Bu vize bu ülkeye ticaret maksatlı olan kişilerin ve firma yetkililerinin çıkarması gereken vizedir.
 • Polonya transit ticaret: Transit ticaret demek bir ülkeye ticaret yaparken farklı ülke topraklarını kullanmak olduğunuz durumlardır. Polonya transit ticaret vizesi eğer ki Polonya topraklarında 12 saatten fazla kalacak iseniz çıkarılması gereken vizeler arasındadır.
 • Polonya iş eğitim sempozyum vizesi: Bu vizede belli meslek gruplarının iş ve seminer sempozyum maksadı ile bir araya gelmesi neticesinde çıkarılmaktadır.
 • Uzun süreli vize: 90 günden fazla olarak kalacağınız seyahatlerde çıkarmanız gerekmektedir. Polonya uzun süreli vize kişilerin evlenme yolu ile oluşabilmektedir. Eğitim işin gelen kişiler ve çalışmak için gelen kişilere bu vizeler çıkarılmaktadır. Polonya uzun süreli vizesinde kalınacak süre daha uzun olduğu için ekstra olarak belge talebinde bulunulmaktadır.

Polonya Vize Ücretleri

Polonya vize ücretleri Euro ile alınmaktadır. Avrupa ülkelerinde para birimi olarak karşımıza Euro çıkmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da vize ücretleri Euro bazında alınmaktadır. Vize harç ücretleri 50 ve 60 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Ama bu vize harç ücretinin üstüne bir seyahat sağlık sigortası iki ise başvuru merkezinin komisyon ücreti de eklenecektir.