Bulgaristan Vizesi

Anasayfa Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan vizesi almak için izlemeniz gereken en kestirme yol Vize Merkezi Ankara gibi bir vize danışmanlık merkezine başvurmak olacaktır. Vize Merkezi Ankara vize danışmanlık merkezi seyahat sağlık sigorta poliçesinden orada geçireceğiniz zaman zarfı boyunca kalacağınız otelin rezervasyonuna kadar atacağınız her adımın tüm detaylarıyla ilgilenir.

Bulgaristan vizesi almak isteyen biri direkt olarak Vize Merkezi Ankara üzerinden vize danışmanlık hizmetleri veren temsilcilerle bağlantı kurarak Bulgaristan vize randevusu oluşturabilir. Bulgaristan vize işlemlerine başlamadan önce ilk olarak bir vize randevusu almak gerekli olacaktır. Yaklaşık bir beş on yıl önce bu tür işlemler için randevu almaya gerek kalmıyordu. Direkt olarak Bulgaristan vizesi alınan yerlerden alınabiliyordu. Ancak artık vize işlemi yapmak isteyen kişi sayısı da çoğalmış bir durumda. Bunun yanı sıra vize almak için gerekli olan pek çok işlem ve incelemelerin yapılması da söz konusu. Yani Bulgaristan’a vize almak zor mu diye sorarsanız bu işlem son birkaç yıldır eskisinden daha da zor bir hale geldi diyebiliriz.

Bulgaristan Vizesi Almak İçin Nereye Başvuru Yapılır?

Bulgaristan vizesi almak için nereye başvuru yapılır? Sorusu Bulgaristan vizesi konusu ile ilgili ilk defa bir işlem yapmaya hazırlanan pek çok kişinin kafasını karıştırmaktadır. Artık teknoloji çağında yaşıyoruz ve internette tüm ülkelerin büyükelçiliklerinin resmi web sitesi yer almaktadır. Bulgaristan için de bir vize talebinde bulunmak isteyen kişiler, Bulgaristan büyükelçiliğinin web adresi üzerinden bu vizeye başvuru yapabilir.

Bulgaristan vize başvurusu yapmak için Vize Merkezi Ankara sizin için bir randevu oluşturacak ve vize işlemleriniz hususunda tüm yapmanız gerekenler hakkında size en güvenilir ve en güncel bilgiyi verecektir. İlerleyen süreci de çok yakından takip ederek vize alırken herhangi bir sorun yaşamanıza engel olacaktır.

Bulgaristan Büyükelçiliği’ne ait olan resmi web sitesi üzerinden bu ülkeye vize almak için Bulgaristan vize başvuru formu doldurmak suretiyle bir vize başvurusu oluşturabilirsiniz.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınıyor?

Bulgaristan vizesi nasıl alınıyor şeklinde bir soru soracak olursanız, Bulgaristan için yapmış olduğunuz vize randevunuzu oluşturduktan sonra ilgili makama giderek işlemlerinizi başlatabilirsiniz. Bulgaristan vizesi için Bulgaristan konsolosluğu yerine bu vizeyi verme yetkisi bulunan ve çeşitli illerde son derece kolay bir şekilde ulaşımı da yapılması mümkün olan vize danışmanlık merkezleri ne gidebilirsiniz.

Bulgaristan’a nasıl gidilir diyorsanız ilk olarak Bulgaristan hükümeti tarafından konulmuş olan bir şart olarak Bulgaristan vizesine sahip olmanız ilk adım olacaktır. Bulgaristan vizesi nasıl alınır başlığı altında sizlere adım adım aktaracağımız bu konu için yukarıda anlatmış olduğumuz şekilde bir vize randevu ve vize başvurusu işlemini başarıyla gerçekleştirdikten hemen sonra bu vizeyi almak için aynı zamanda bir takım prosedüreler de olacaktır. Yani birkaç tane evrak hazırlamanız bu süreçte gerekli olan bir takım durumlardan biri olarak karşınıza çıkar.

Bulgaristan’a vize başvurusu yaparken yanınızda bulundurmakla mükellef olacağınız söz konusu belgeler; Bulgaristan hükümeti tarafı belirlenmiş olan ve genel geçer kurallar ile değerlendirilecek olan bir takım evraklar olacaktır. Bu ülke de diğer tüm ülkeler gibi kendi ülkesi için asayiş sağlamak konusunda duyarlı ve öngörülü davranmak zorundadır. Bu sebeple de vize vermek için, kendi ülkesine gelmeye aday olan kişiler hakkındaki bir takım bilgilerin belgeli halini tebliğ olarak almak ister. Bu nedenle de vize başvuru sürecinde en ince ayrıntısına kadar ve belli kurallara uygun olacak bir şekilde evrak hazırlamanız istenecektir. Ancak şunu da belirtmek gerekli olacaktır ki, genel olarak hemen hemen her ülke için vize işlemlerinde geçerli olacak olan bir takım evraklar aynı ya da birbirine benzer detaylar barındıran evraklardır.

Bulgaristan’a Vizesiz Gidiliyor Mu?

Bulgaristan vizesi ile ilgili olarak pek çok kişi tarafından en çok merak edilen sorulara cevap vermeye devam edecek olursak; Bulgaristan’a vizesiz gidiliyor mu ya da Bulgaristan Türklere vize istiyor mu? Şeklinde bir takım sorular ile karşı karşıya geliriz.

Bulgaristan’a vizesiz gidilir mi ya da Bulgaristan vize istiyor mu gibi bir takım sorular genel olarak yeşil pasaporta sahip olan kişiler tarafından merak edilip sorulmaktadır. Bulgaristan’a vizesiz bir şekilde gitmek isteyen yeşil pasaport sahibi kişilerin aslına bakacak olursak; Bulgaristan’a yeşil pasaporta vize var mı şeklinde daha spesifik bir soru sorması çok daha doğru olacaktır.

Yeşil pasaporta sahip olan kişiler Bulgaristan Hükümeti tarafından bu ülkeye kabul edilecektir. Ancak bu kişilerin 3 ay sonra Bulgaristan’ı terk etmeleri gerekli olacaktır. Bu süreç de bir takım durumlara göre değişkenlik gösterir. Mesela son altı ay içerisinde hesaplanmak üzere bir 3 ay kadar bu ülkeye giriş çıkış hakkı olacaktır. Bu durum gri pasaport sahibi olan diplomatik ilişkiler nedeniyle Bulgaristan’a giriş çıkış yapmak durumunda olan kişiler için de bir değişkenlik gösterecektir. Bulgaristan’da göreve atanmış olan kişileri kapsamaz.

Bulgaristan Vize İşlemleri İçin Neler Gerekli

Bulgaristan vize işlemleri için neler gerekli konusunu aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Nüfus kayıt örneği,
  • Kimlik fotokopisi,
  • Adli sicil kaydı,
  • Sağlık raporu ve sağlık sigortası,
  • Ulaşım için bir belge ve otel rezervasyonu,
  • Maaş bordrosu ya da emeklilik kimliği fotokopisi,
  • Hesap cüzdanı,
  • Vize harç dekontu,
  • Pasaport,
  • Biometrik Fotoğraf.

Bulgaristan hükümeti kendi ülkesine kabul etmeye karar vereceği turist adayları için yukarıda belirtilen bir takım belgeleri ister. Bu belgeler göz önünde bulundurularak vize işlemleri gerçekleştirilir. Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar yukarıda belirtildiği şekildedir. Bu evrakları Vize Merkezi Ankara vize danışmanlık hizmeti son derece kolay bir şekilde halledebilir. Bulgaristan vize ücretleri ile ilgili olarak da Vize Merkezi Ankara vize danışmanlık hizmetleri sizlere gerekli bilgiyi verecektir.

Bulgaristan vize işlemleri için teslim etmeniz gereken en önemli evraklar arasında yer alan pasaport, en az 6 aylık bir pasaport olup daha 2 sayfa boş alana da sahip olması gerekli olacaktır. Ulaşım bilgileri daha çok bu ülkeye neyle gidecekseniz o ulaşım aracının bileti olmalıdır. Uçak bileti vs. gibi bir takım belgelerle konaklama bilgilerinizin de bir belge halinde temin edilmesi o ülkede nerede kalacağınızın bilinmesi açısından son derece büyük bir önem taşır.

2 adet fotoğraf da bu belgeler arasında yer almalıdır. Bu fotoğrafların mutlaka arkası beyaz fonlu ve Bulgaristan hükümetinin belirlemiş olduğu ölçülere sahip olması gerekir. Bu konu hakkında da Vize Merkezi Ankara size gerekli bilgileri verecektir. Çok eski olmayan ve tercihen son 6 ayda çekilmiş olan fotoğraflar kabul edilir.

Eğer öğrenciyseniz bu ülkeye vize almak için öğrenci belgesi sunma zorunluluğunuz vardır. Nüfus kayıt örneğinizin kesinlikle internet çıktısı değil nüfus müdürlüğü tarafından ıslak imzalı olarak verilmesi gerekir. İçerisinde orada barınma, yeme, içme ve diğer tüm ihtiyaçlarınızı karşılamaya yetecek kadar bakiye bulunan bir banka hesap cüzdanı da verilecek evraklar arasında olması gerekir. Bulgaristan vizesi için hesapta ne kadar para olmalı diye soracak olursanız hesabınızda en az 15 bin Türk Lirası bakiye bulundurmanız gerekir. Bu kriterle uyduğunuz takdirde vizenizi hızlıca alabilirsiniz.