Estonya Vizesi

Anasayfa Estonya Vizesi

Estonya Vizesi

Estonya vize başvurularını konsolosluk direkt olarak kabul etmemektedir. Başvuru merkezleri aracılığı ile Estonya vizesi verilmektedir. Vize Merkezi Ankara firması yardımı ile vize süreciniz en başından en sonuna kadar titizlik ile yürütülmektedir. Estonya ülkesi bir Avrupa ülkesidir.

Avrupa ülkeleri Schengen bölgesine aittir. Avrupa devletleri kendi arasında serbest olarak seyahat edebilmektedir. Avrupa ülkesine seyahat etmek isteyen TC vatandaşları ise Schengen vizesi almak zorundadır. Bu vize 90 gün olarak verilmektedir. Schengen vizesi farklı Avrupa ülkelerine gitmek için kullanılmaktadır. Schengen vizesi tüm Avrupa ülkelerinde geçerli olan vizedir. Schengen vizesi ile Estonya ülkesine çoklu giriş çıkış yapmanız mümkündür. Örnek olarak verecek olursak 90 günlük sürede birden fazla giriş çıkış yapmanız mümkündür.

Estonya vizesinde en çok dikkat etmeniz gereken şey başvuru merkezi olacaktır. Vize Merkezi Ankara firması ile süreciniz çok kısa sürecektir.

TC Vatandaşları Estonya Vizesinden Muaf Mı?

TC vatandaşları Estonya vizesinden muaf mıdır? Hayır, TC vatandaşları Estonya için seyahat yapmak istiyorlar ise Estonya vizesi almak zorundadır. Estonya ülkesine birçok amaç ile ilgili olarak seyahat düzenlenmektedir. Bu turistik amaçlı olabileceği gibi seyahat veya iş gezisi olarak da karşımıza çıkabilmektedir.

Turistik olarak 90 günü geçmeyecek geziler için kısa süreli vize alınması gerekmektedir. Kısa süreli olan bu vize Schengen vizesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu vizenin başvurusu ise sadece online kanallar aracılığı ile yapılmaktadır.

Estonya Vize Ücretleri

Estonya vize ücretleri Euro olarak ödenmesi gerekmektedir. Ortalama olarak 80 ve 100 Euro şeklinde ödeme ücreti bulunmaktadır. Estonya ülkesine seyahatler birbirinden farklı olarak yapılmaktadır. Herkesin bu ülkeye gidiş amacı farklıdır. Bu anlamda farklı vize türleri bulunmaktadır. Bu vize türlerine göre vize ücretleri de farklılık göstermektedir.

Estonya vize ücretleri aynı zamanda seyahat sağlık sigortası da ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca başvuru merkezleri tarafından işlemlerin yapılması sebebi ile de bir komisyon ücreti ödemeniz gerekmektedir. Bu komisyon ücreti 25 Euro şeklindedir. Bu ücret peşin olarak alınmaktadır.

Estonya Vize Randevusu

Estonya vize randevusunu internet ortamından alınmaktadır. Başvuru merkezleri tarafından sizin adınıza yapılacak olan işlemler başlaması açısından yapılması gereken toparlanması gereken evraklar bulunmaktadır. Almak istediğiniz vize Schengen vizesi ise Estonya konsolosluğu sadece online başvuru kabul etmektedir.

Schengen vizesi kısa süreli olan Avrupa seyahatlerinde alınmaktadır. Maksimum kalma süresi 90 gün ile sınırlıdır. Estonya vizesi için sisteme girerek vize başvuru formunu doldurmanız gerekmektedir. Başvuru formunda olan belgelerin eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanabilecektir. Schengen vizesinde başvuru formunun doldurulması dışında çeşitli evraklar siteme yüklenmek zorundadır.

Schengen vizesi kişiye ait olan kimlik belgesi pasaport belgesi ve biometrik fotoğraf online kanallar aracılığı ile taratılarak siteme yüklenmelidir. Sisteme yükletilen bu belgeler ile süreç başlayacaktır. Daha öncesinde Schengen vizesi alan kişiler için biometrik veri alınmasına gerek olamamaktadır. Ama daha öncesinde Schengen vizesi almamış ise biometrik veri alınması gerekmektedir. Biometrik veri kişinin on parmak izinin alınması anlamına gelmektedir.

Estonya Vize Başvuru Formu

Estonya başvuru formu vize başvurusu için doldurulması gerekmektedir. Schengen vizesinde sadece başvuru formu doldurarak gerekli evrakları yükledikten sonra başka bir işleme gerek kalmayacaktır. Ama diğer tüm vize türleri için de vize başvuru formunun doldurulması gerekmektedir.

Vize başvuru formunun içeriğinde seyahat amacının gerekçesi kişisel bilgiler tarzı birçok bilgi bulunmaktadır. Bu anlamda da her vize türü için doldurulması gerekmektedir. Bu vize başvuru formunun doldurulup Vize Merkezi Ankara’ya iletilmesi ile birlikte size gerekli olan diğer evraklar mail olarak atılacaktır.

Vize için gerekli olan evrakları kişinin kendi halledebileceği ulaşabileceği evraklar arasında sayılmaktadır. Bu anlamda bu evrakları toparlayarak randevu günü ve saatinde başvuru merkezinde olmanız gerekmektedir. Başvuru merkezlerine evrakların kontrolü yapıldıktan sonra tüm süreci başvuru merkezi takip edecektir.

Estonya Online Başvuru Formu Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Estonya online başvuru formu hakkında dikkat edilmesi gereken en büyük husus bilgilerin doğru olmasıdır. Diğer hususları ise sizin için bir araya getirdik:

 • Uygun vize türüne başvurmanız gerekmektedir. Bu beklide en önemli noktadır çünkü seyahat amacına uygun vize verilmektedir. Bu anlamda turistik amaçlı gidiyorsanız Schengen vizesi iş gezisi amacı ile gidiyorsanız ona uygun vize çıkarılacaktır. Başvuru merkezleri sizi bu noktada yönlendirilecektir.
 • Geçerli bir pasaport olması gerekmektedir. Bu pasaportların kullanım süresinin bitmemiş olması gerekmektedir. Yıpranmış hırpalanmış yırtık sayfası olmamalıdır.
 • Pasaport geçerlilik süresinin seyahatten dönüş tarihi itibari ile birlikte 2 ay daha geçerlilik süresi bulunmalıdır. Son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir.
 • Özellikle sizden istenen bilgilerin eksiksiz ve hatasız olması gerekmektedir. Sizinle alakalı birçok bilgi sizden istenecektir. Bu bilgileri ve eksiksiz girmek zorundasınız aksi takdirde başvurunuzun onaylanmama imkanı olabilmektedir.

Estonya Vize Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Estonya ülkesine seyahat etmek için başvurduğunuz zaman teslim etmeniz gereken evraklar bulunmaktadır. Online randevu aldığınız da bu evraklar size mail olarak atılacaktır. Estonya başvurusu için gerekli evraklar:

 • Pasaport geçerliliği devam eden bir pasaport olması gerekmektedir. Seyahat dönüş tarihi itibari ile en az 2 ay daha geçerlilik süresi bulunmalıdır. Eksik sayfası olmamalıdır.
 • Vize başvuru formu eksiksiz ve doğru olarak doldurulmalıdır.
 • Vize harç ücretinin yatırılması gerekmektedir. Bu harç ücretinin yatırıldığına dair dekontu evrakların içerisine konması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası tatile çıkmadan önce yaptırması gereken sigorta bulunmaktadır. Seyahat sağlık sigortasını yatırdığına dair dekont başvuru evraklarının arasına konulmalıdır.
 • 2 adet uygun koşullarda çekilmiş biometrik resim başvuru evraklarının arasına konulmalıdır. Arka fonunun beyaz olması ve ebadının internet sitesinde belirtildiği boyutta olması gerekmektedir.
 • Vukuatlı nüfus kayır örneği gerekmektedir. Bu kayıt örneğinin nüfus müdürlüklerinden imzalı ve kaşeli olarak temin edebileceğiniz gibi e devlet üzerinden de barkotlu olarak temin edeceğiniz başvuru belgesi kabul edilecektir.
 • Kişinin aktif bir banka hesabının olması gerekmektedir. Bu banka yetkilileri tarafından verilen üç aylık bir döküm olması gerekmektedir.
 • Kişinin bu seyahati karşılayabildiğine dair mali belge gerekmektedir. Bu mali belge aslında bir teminat gösterme işlemidir. Kişi bu seyahatini karşılayabilecek durumda olduğunu göstermesi gerekmektedir.
 • Kimlik belgesinin kendisi ve fotokopisini evrakların içerine eklenmesi gerekmektedir.
 • Kişi turistik amaçlı olarak bir seyahat için gidiliyorsa kişinin ülkede kalacağı otel ve uçak bilgilerini içeren belgelerin bir nüshası başvuru evraklarının içerisine eklenmelidir.
 • Kişi ticari amaçlı olarak Estonya ülkesine gidiyor ve şirket sahibi ise şirkete ait belgeler istenecektir. Eğer ki kişi çalışan ise de SSK dökümü ve şirket tarafından yetki ve görevi ile alakalı bir yazı gerekmektedir.
 • Kişi transit ticaret amaçlı olarak Estonya ülkesine gidecek ise yol güzergâhı evraklar arasına eklenmelidir.
 • Kişi sempozyum, spor ve sanat gibi organizasyonlar için gidiyorsa bu organizasyonların detayları ile alakalı belge de evrakların içerine eklenecektir.

Konsolosluk yukarıda sayılanlara ek olarak belge isteme hakkına sahiptir.