Etiyopya Vizesi

Anasayfa Etiyopya Vizesi

Etiyopya Vizesi

Etiyopya vizesi için Türkiye Cumhuriyetinden gidecek olan vatandaşlar için 01 Haziran 2018 tarihi itibari ile e-vize uygulamasına geçilmiştir. Etiyopya vizesi için kişilerin direkt olarak konsolosluk binasına giderek başvuru da bulunmasına gerek yoktur. Türkiye de birçok konsolosluk artık direkt olarak başvuru almamaktadır. Konsolosluklar tarafından belirlenmiş yetkili başvuru merkezleri bulunmaktadır. Bu başvuru merkezleri aracılığı ile kişiler başvuru yapma hakkına sahiptir.

Etiyopya vizesinde de başvuru merkezleri bulunmaktadır. Kişi ilk önce online kanallar aracılığı ile randevusu almaktadır. Daha sonrasında kendisine iletilen evrakları tamamladıktan sonra randevu günü ve saatinde başvuru merkezine gitmeleri gerekmektedir.

Başvuru merkezleri sayı olarak oldukça fazla sayıdadır. Bu anlamda karar vermek istediğiniz zaman daha öncesinde kaç kişinin randevu aldığına kaç kişinin vizesinin çıktığına ve memnuniyet durumuna göre karar verebilirsiniz. Başvuru merkezi Ankara çok fazla kişinin Etiyopya vizesinin çıkmasına olanak sağlamıştır. Sizin adınıza süreci en başından en sonuna kadar titizlik içerisinde yürütmektedir. Çok fazla sayıda vize çıkardığı için de ne yapması gerektiğini bilerek vizenizin en kısa sürede çıkmasını sağlayacaktır.

Etiyopya Vize Başvuru Formu

Etiyopya vize başvuru formu internet üzerinden ulaşabileceğiniz bir formdur. Bu formda sizin ve seyahat amacınız ile alakalı detaylı bilgiler istenecektir. Bu bilgilerin eksiksiz ve hatasız olarak doldurulması gerekmektedir.

Vize Ankara başvuru merkezinin sitesine girdiğiniz zaman vize başvuru formuna kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Sizin soyadı yaş medeni durum meslek bilgisi gibi birçok bilgi sizden istenecektir. Bilmediğiniz veya hatırlamadığınız bir sorunun doğrusunu bularak yazınız. Aksi taktirde başvurunuz ret edilme ihtimali ile karşı karşıya kalabilir. Ret edilen başvurular tekrardan düzenlenerek başvuru talebinde bulunabilirsiniz.

Etiyopya Vize Kaç Günde Çıkar?

Etiyopya vize kaç günde çıkar? Etiyopya vizesinin çıkma süreci vize talebinde bulunan kişi ile başvuru merkezinin koordineli çalışması ile hızlanacaktır. İnternet üzerinden randevu talebinde bulunduktan sonra sizden çeşitli evraklar istenecektir. Bu evrakları tam ve eksiksiz bir şekilde başvuru merkezine iletmeniz gerekmektedir.

Bundan sonra olan süreçte vize merkezi tüm evraklar ile birlikte sizin adınıza vize başvurusunda bulunacaktır. Ortalama bir maksimum da iki hafta içerisinde vize başvurunuz onaylanacaktır.

Etiyopya Vize Ücreti

Etiyopya vize ücretleri net bir rakam belirtmek oldukça yanlış olacaktır. Çünkü herkes farklı amaçlar için bu ülkeye seyahat etmektedir. Bu noktada da herkesin ödediği vize ücreti farklılık göstermektedir. Örnek olarak verecek olursak kişi eğer ki turistik amaçlı gidiyor ise farklı bir vize ücreti ödeyecektir. İş ve ticaret ile alakalı gidiyorsa farklı bir vize ücreti ödeyecektir. Yada başka bir kriter Etiyopya gezisinde kaç gün geçireceği ile alakalıdır. Kısa süreli mi uzun süreli bir seyahat planladığı da vize ücretini etkileyecektir. Ülkeye kaç kere giriş çıkış yapacağı da başka bir kriterdir. Bu yukarıda saydığımız sebepler nedeni ile fiyat noktasında bir beyanda bulunmak doğru olmayacaktır. Ama başvuru merkeziniz aracılığı ile net bir rakam öğrenebilirsiniz.

Etiyopya’ya Vize İle Giriş

Etiyopya ya vize ile giriş işleminde çok önemli kriterler bulunmaktadır. Bu noktalara baktığımız zaman ülke çok fazla gelişmemiş bir ülkedir. Özellikle su noktasında oldukça fazla problem yaşanmaktadır. Su olsa bile bu suyun semizliği ile alakalı olarak bir beyanda bulunmak kesinlikle doğru olmayacaktır. Bu anlamda kişinin sağlığı açısından dikkat etmesi gereken daha doğrusu yaptırması gereken aşılar bulunmaktadır. Etiyopya gezisi için yapılması gereken aşılar:

  • Tetenoz,
  • Hepatit,
  • Covid-19.

Etiyopya gittiğinizde özellikle hiçbir ürünü çiğ yememeye özen gösteriniz.

Etiyopya Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Etiyopya vizesi için gerekli belgeler nelerdir. Bu husus özellikle bu bölgeye seyahat edecek kişiler oldukça araştırmaktadır. Sizin için bu belgeleri bir araya getirdik. Etiyopya vizesi için gerekli belgeler:

  • Pasaport kişinin ilk sahip olması gereken evraktır. Ülkemizde pasaport çıkarma yetkisi bulunan kurum nüfus müdürlükleridir. Nüfus müdürlüklerine kişi randevu ile gitmek zorundadır. Kişinin yurt dışına çıkması ile alakalı herhangi bir problem olmadığını gösterir belgedir. Bu belge kişinin kullanım amacına uygun olarak çıkarılmaktadır. Ülkemizde toplam 4 farklı pasaport bulunmaktadır. Kişinin seyahat amacına uygun pasaport alması gerekmektedir. Sizi bu aşamada nüfus müdürlüğü yönlendirecektir.
  • Pasaport son kullanım tarihinin seyahatten döndükten sonra iki ay daha devam etmesi gerekmektedir. Ayrıca son iki sayfasının boş olması gerekmektedir.
  • Biometrik resim belirtildiği ebat ve ölçüde çekilmesi gerekmektedir. Arka fonunun da beyaz olması gerekmektedir.
  • Vize başvuru formu eksiksiz ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır.
  • Vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınacak ise imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. E devlet üzerinden alınacak ise de barkotlu olarak alınması gerekmektedir.
  • Kişinin seyahati karşılayabileceğini gösteren bir mali belgesi olması gerekmektedir. Genellikle bu mali belge teminat gösterme şeklindedir.
  • Seyahat edecek kişiye ait banka dökümü ve hesap bilgisi bu ilgili bankadan imzalı ve kaşeli olarak alınacaktır.

Yukarıda sayılan evrakların dışında da konsolosluk sizden ekstra belge talebinde bulunabilir.

Etiyopya Transit Vize İstiyor Mu?

Etiyopya transit vize istiyor mu? Etiyopya ülkesinin transit vize istemesi sizin ülke topraklarında kaç saat kalacağınız ile de alakalıdır. Transit demek bir ülke ile ticaret yapmak için geçmek zorunda olduğunuz toprakları ifade etmektedir. Farklı bir ülkeye ticaret maksatlı gitmeniz durumunda Etiyopya topraklarından geçiyorsanız transit ticaret yapıyorsunuz anlamına gelmektedir.

Etiyopya sizden farklı bir ülkeye ticaret için 12 saatlik bir süre tanımaktadır. Bu süreden daha fazla kalma durumunuz var ise sizin de transit vize almanız gerekmektedir.

Etiyopya’ya Nasıl Gidilir?

Etiyopya ya nasıl gidilir. Etiyopya ülkesine eğer ki Türkiye üzerinden gitmek istiyorsanız en uygun yol hava yolu ulaşımı olacaktır. Ülkemizden Etiyopya ülkesine direkt olarak uçuş bulmanız mümkündür. Aynı zamanda aktarmalı olarak da uçuş yapabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlar daha ekonomik uçuşlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Etiyopya ülkesine seyahat planınız var ise burada sizin için en önemli tavsiyemiz bir an önce başvuru merkezinden randevu alarak başvuruya gitmeniz bir ön görüşme yapmanız şeklinde olacaktır. Başvuru merkeziniz seyahatinizle alakalı olan tüm süreçte size yardımcı olacaktır. Uçak ile alakalı bileti önceden de almanız ekonomik açıdan sizi oldukça rahatlatacaktır.

Etiyopya Vizesi Kaç TL?

Etiyopya vizesi kaç TL? bu rakamları söylemek çok doğru olamayacaktır. Etiyopya vizesi dolar üzerinden vize ücretlerini almaktadır. Kişinin yeşil gri ve siyah pasaportu olması ve gideceği ülkede maksimum 90 gün kalacak ise vize almasına gerek bulunmamaktadır.

Etiyopya vizesi bordo pasaporta sahip olan kişilerin alması gerekmektedir. Bu pasaporta sahip olan kişilerin de seyahatten 30 gün öncesinden vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Çünkü konsolosluklar resmi günlerde ve tatillerde çalışmamaktadır. Planlanan seyahatte orada olabilmek için erken başvuru yapmak oldukça önemli olacaktır.

Etiyopya vize ücretlerine baktığımız zaman ortalama 50 dolar şeklinde karşımıza bir rakam çıkmaktadır. Bu ücretin dışında başvuru merkezinin komisyon ücreti de olacaktır. Son olarak da kişi seyahat sağlık sigortası da yaptırmak zorundadır.