Fransa Vizesi

Anasayfa Fransa Vizesi

Fransa Vizesi

Fransa vize başvurularını Fransa konsolosluğu tarafından görevlendirilmiş başvuru merkezleri aracılığı ile alınmaktadır. Vize yurt dışına çıkabilmek için alınması gereken bir belgedir. Seyahat etmek isteyen kişilerin gideceği ülkenin konsoloslukları aracılığı ile alabilecektir.

Önceki yıllarda yapılan başvurularda kişi kendi başvuruda bulunuyordu. Ama bu sürece çok vakıf olmadığı zaman evraklarını tam hazırlayamaması sebebi ile sürecin oldukça uzamasına sebep oluyordu. Konsolosluk da yoğunluk sebebi ile işler de aksama yaşanıyordu. Konsolosluklar bu gibi durumların önüne geçebilmek adına yetkili olarak kıldığı başvuru merkezleri bulunmaktadır.

Bu başvuru merkezleri sizin adınıza tüm süreci başından sonuna kadar takip etmektedir. Başvuru merkezlerinden biri olan Vize Merkezi Ankara tüm süreci sizin adınıza takip edecektir. Ve hızlı bir şekilde vizenin çıkmasını sağlayacaktır.

TC Vatandaşları Fransa Vizesinden Muaf Mı?

TC vatandaşları Fransa vizesinden muaf mı? Hayır, muaf değildir. Ülkemizden Fransa ülkesine gitmek isteyen kişiler vize başvurusunda bulunmak zorunadır. Fransa bir Avrupa ülkesidir. Ve Avrupa ülkelerinin kendi arasında serbest olarak dolaşabilmesi seyahat yapması mümkündür. Fransa gibi olan Avrupa ülkeleri kısa süreli seyahatler için Schengen vizesi çıkarmaktadır. Bu Avrupa ülkeleri arasında seyahat yapmanızı sağlayan vizelerden bir tanesidir.

Fransa Vize Ücretleri

Fransa vize ücretleri ile ilgili olarak tek bir rakamdan bahsetmek doğru olmayacaktır. Çünkü kişiler farklı amaçlar ile seyahat etmektedir. Seyahat etme gerekçelerine göre de farklı vize türleri çıkarılmaktadır. Kişilerin vize farklılıkları vize harç ücretlerinde de farklılıklara sebep olmaktadır. Aynı zaman da gittiğiniz ülkede kaç gün kalacağınız da vize ücretlerini etkilemektedir. Başka ücret noktasında olan kriterlerden bir tanesi de ülkeye kaç kere giriş çıkış yapacağınız ile alakalı bir durumdur. Ama genel olarak bir ücretten bahsetmek gerekirse Fransa vize ücretleri ortalama 80 ve 100 Euro arasında değişiklik göstermektedir. Başvuru merkezleri komisyon ücreti ise 35 Euro şeklindedir. Kişilerin bu ödemeleri yaparak dekontlarını başvuru evraklarının arasına konulması gerekmektedir.

Fransa Online Başvuru Formu Hakkında Dikkat Edilmesi Gereken Önemli Noktalar

Fransa konsolosluğu 5 Kasım 2021 tarihi itibari ile Fransa Schengen vize başvuru formlarının online olarak doldurulmasını talep etmektedir.Eksik ya da hatalı bir bilgi içermesi noktasında da başvurular ret edilmektedir. Bu nedenden dolayı bu formların eksiksiz hatasız doğru olarak doldurulması gerekmektedir. Aksi takdirde vize başvurunun onaylanmaması durumu ile karşı karşıya kalınalı bilir.Vize başvuru formu doldururken dikkat edilmesi gereken hususlar:

 • Vize başvuru formunda bir takım güncellemelere gidilmiştir. Pasaport tarihinin başvuru formunda belirtilen yıllara uyumlu olması gerekmektedir. Özellikle pasaportlar toplam 28 sayfadan oluşmaktadır. Ülkeye her giriş çıkış işleminde de bir sayfa doldurulmaktadır. Kişi seyahatten döndükten sonra pasaport geçerlilik tarihinin 2 ay daha devam etmesi gerekmektedir. Son iki sayfasının da boş olması gerekmektedir.
 • Vize başvuru formu eksiksiz ve tam doldurulmalıdır. Kişi bu formu doldururken bazı bilgileri hatırlamamasından kaynaklı olarak tahmini bir giriş yapmaktadır. Ama bu bir resmi evraktır. Burada girdiğiniz yanlış bir bilgi başvurunun ret edilmesine sebep olabilir bu anlamda eksiksiz doldurulmalıdır.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi renkli olarak verilmesi gerekmektedir. Ama online başvuru yapıldığı için nüfus cüzdanınızın taratılması ve ek olarak belge olarak sisteme yüklenmesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru işlemlerinde online işlemlerde istenecek diğer belge ise Biometrik resimdir. Bu resim uygun olarak çekilmelidir. Uygun ebatlarda ve arka fonun beyaz olmasına özen gösterilmelidir. Biometrik resmi de ekleyeceğiniz bir ekran olacaktır.
 • Schengen vizesi almış kişiler parmak izi için çağırılmamaktadır. Bu parmak izi Biometrik veri olarak bilinmektedir. Kişinin on parmağından da alınması gereken parmak izidir. Daha öncesinde Schengen vizesi almış kişilerde bu parmak izi tekrardan istenmeyecektir. Ama eğer ki En son Schengen vizesi ile Macaristan ve Çek Cumhuriyeti’ne gitmiş ise kişi yine Biometrik veri için çağırılacaktır.

Yukarıda sayılan dikkat edilmesi gereken hususlar Schengen vizesi online başvuru platformu için dikkat edilmesi gereken noktalardır. Fransa konsoloslukları İstanbul,İzmir ve Ankara bölgesinde hizmet vermektedir. Türkiye de 81 il bulunmaktadır. Ve her bölgeden başvuru yapılmaktadır. Yukarıda belirttiğimiz konsolosluklar coğrafi bölge olarak yakınlıklarına göre başvuru kabul etmektedir.

Fransa Vize Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Fransa ülkesine seyahat etmek için başvurduğunuz zaman teslim etmeniz gereken evraklar bulunmaktadır. Online randevu aldığınız da bu evraklar size mail olarak atılacaktır. Fransa başvurusu için gerekli evraklar:

 • Vize başvuru formu bu başvuru formunu internetten temin ederek eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.
 • 2 adet biometrik resim bu resmin arka fonunun beyaz olması oldukça önemlidir.
 • Pasaport ülkemizde nüfus müdürlüklerinden temin edebilirsiniz. Ama bunun için de online olarak randevu oluşturulmalı ve istenilen evrakları tamamlamanız gerekmektedir.Pasaport kişinin dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Son 2 sayfanın da boş olması gerekmektedir.
 • Vize ücretinin yatırıldığına dair dekont
 • Kişiye ait vukuatlı nüfus kayıt örneği e devlet üzerinden alınacak ise barkotlu olarak alınması gerekmektedir. Nüfus müdürlüklerinden imzalı ve kaşeli olarak alınabilir.
 • Kişinin mali durumunu gösterebileceği belge teminat bu seyahat yapan kişinin mali durumunun bu seyahati karşılayabildiğini gösteren belgedir.
 • Kişiye ait olan aktif bir banka hesabı ve son 3 ayın hesap hareketleri ilgili bankadan temin edilecektir. İmzalı ve kaşeli olması gerekmektedir.
 • Seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur. Seyahat sağlık sigortasının ödendiğine dair dekont
 • Turistik amaçlı giden kişilerin konaklama otel ve uçak bilgileri de ek olarak istenecektir.

Yukarıda yazılan belgeler dışında da ek olarak konsolosluk evrak isteme hakkına sahip olduğu bilinmelidir.