Avusturya Vizesi

Anasayfa Avusturya Vizesi

Avusturya Vizesi

Avusturya seyahati gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından bordo pasaport sahibi olanların hem kısa süreli hem de uzun süreli seyahatleri için Avusturya vizesi almaları gerekmektedir.

Ancak diplomatik pasaport, hizmet pasaport veya hususi pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 180 gün içinde en fazla 90 gün kadar gerçekleştirecekleri kısa süreli seyahatleri için vizeden muaf tutulmaktadırlar. Ancak bu pasaport sahibi kişilerin uzun süreli seyahatleri için mutlaka Avusturya vizesi almaları gerekmektedir.

C tipi vize kategorisinde yer alan kısa süreli seyahatler için Avusturya Schengen Vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Bu vize başvurusu doğrudan Avusturya konsolosluklarına yapılmamakta konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Daha sonra başvurusu yapılan vizeler konsolosluğa yönlendirilerek değerlendirme sürecine gönderilmektedir. Ancak uzun süreli vize başvuruları doğrudan Avusturya konsolosluğuna yapılmak zorundadır.

Avusturya seyahatleri 90 günden fazla sürecek olan kişilerin yani çalışma, aile birleşimi, eğitim veya oturum amacıyla gerçekleştirilecek olan seyahatler için D tipi vize kategorisi içerisinde yer alan ulusal vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

Avusturya Vizesi Nasıl Alınır?

İlk defa Avusturya vizesi alacak olan kişiler ve bu ülkeye seyahat hedefleyen kişiler tarafından en çok sorulan sorular içerisinde Avusturya vizesi nasıl alınır? Sorusu yer almaktadır. Bunun yanı sıra Avusturya vizesi almak zor mu? Sorusu da sıkça sorulan sorular içerisinde yer almaktadır.

Bu noktada Avusturya vizesi alabilmek için kişilerin birtakım kriterleri sağlıyor olması gerekmektedir. Bu kriterler içerisinde kişilerin temel gereklilikleri ve şartları sağlayabiliyor olması, kendisinden talep edilen tüm evrakları sağlayabiliyor olması ve Avusturya vize başvurusu yapmak için yeterli süresinin olması gerekmektedir.

Avusturya Schengen Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Bu noktada Avusturya’ya seyahat edecek olan kişilerin kısa süreli seyahatleri için almaları gereken Avusturya schengen vizesi için birtakım şartları sağlayabiliyor olmak gerekmektedir.

Avusturya schengen vizesi almak için gerekli şartlar sağlanmadığı takdirde kişilerin vize başvuruları vize reddi ile sonuçlanmaktadır. Her başvuru yapan kişi ne yazık ki Avusturya vizesi alamadığından bu vize bazı kişiler için zor alınmaktadır.

Gerekli şartlar temelde 3 ayrı kategoriye ayrılmaktadır. İlk olarak Avusturya vize başvurusu yapacak olan kişilerin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra Türkiye’de düzenli bir yaşantısının bulunması en az 1 senedir aynı iş yerinde çalışıyor olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra çalışmayan kişiler için yani öğrenciler ve ev hanımları için mutlaka sponsorluk talep edilmektedir.

Son olarak kişilerin seyahat süresi boyunca ortaya çıkan tüm masraflarını karşılayabileceği düzenli bir gelirinin veya birikiminin olduğunu belgeler ile ispatlayabilir olması gerekmektedir.

Avusturya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Avusturya vize başvurusu nasıl yapılır? Sorusu genellikle ilk defa Avusturya vize başvurusunda bulunacak olan kişiler tarafından sıkça sorulmaktadır.

Bu noktada Vize Merkezi Ankara olarak vermiş olduğumuz danışmanı hizmeti sayesinde vize başvurusunda ihtiyaç duyduğunuz tüm bilgilendirmelere ulaşabilir, bu süreçte yeri ne getirmeniz gereken tüm prosedürler hakkında bilgi sahibi olabilir ve başvuru süreciniz tamamlanıp değerlendirme sürecine geçilmiş olan başvurularınızın yakından takibini sağlayabilirsiniz.

Avusturya vize başvurusu yapacak olan kişilerin ilk olarak vize başvuru merkezlerinin internet siteleri üzerinden ücretsiz olarak randevu oluşturmaları gerekmektedir. Daha sonra başvuru sahibine iletilen gerekli evrakların başvuru tarihine kadar eksiksiz ve doğru şekilde hazırlanmış olması ve başvuru tarihinde teslim edilmesi gerekmektedir.

Başvuruların randevu gününde ve saatinde gerekli evraklar ile birlikte başvuru sahibinin bizzat başvuru merkezine giderek gerçekleştirilmesi oldukça önemlidir. Bu noktada başvuru merkezlerinde gerçekleştirdiğiniz başvuruların tamamlanabilmesi için biyometrik parmak izi veri kayıtlarınızın da tamamlanmış olması gerekmektedir.

Avusturya Schengen Vize Kategorileri Nelerdir?

Kısa süreli seyahatler için kişilerin sahip olması gereken Avusturya Schengen vizesi kendi içerisinde seyahat amacına göre alt kategorilere ayrılmaktadır. Avusturya Schengen vize kategorileri şöyle sıralanabilir;

 • Avusturya Turistik Vize.
 • Avusturya Öğrenci Gezileri için Vize.
 • Avusturya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi.
 • Avusturya Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (90 güne kadar).
 • Avusturya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi.
 • Avusturya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize.
 • Avusturya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi.

Seyahat amacınıza göre randevu sırasında seçeceğiniz vize kategorisi oldukça önemlidir. Çünkü temel evrakların yanı sıra kişilerden seçtikleri vize kategorisine göre gerekli olan bazı evraklar da talep edilmektedir.

Avusturya Schegen Vizesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Avusturya schengen vizesi için başvuru yapacak olan kişilerden birtakım belgeler talep edilmekte ve bu belgelerin içerisinde yanlış beyanda bulunmadan teslim edilmesi istenmektedir. Çünkü başvuruların onaylanması hususunda yetkili tek mercii Avusturya Konsolosluğu olmaktadır.

Bu nedenle konsoloslukların vize reddi vermemesi için kişilerin başvuru formlarında yer alan beyanlar ile teslim ettiği evraklar arasında tutarsızlık bulunmamalıdır.

Avusturya schengen vizesi için gerekli olan evraklar temelde 5 başlık altında toplanmaktadır. Bu başlıklar ve içerisinde yer alan evraklar Temel evraklar; pasaport, biyometrik fotoğraf, Avusturya vize başvuru formu, Avusturya vize talep dilekçesi; Seyahat ve ulaşım aracını gösterir evraklar; uçak, otobüs bileti, şahsi araç; Seyahat amacını ve konaklamayı kanıtlar evraklar; turistik vize için otel ya da tur rezervasyonu, aile ziyareti, ticari seyahatler için davetiye; Finansal durumu gösterir evraklar; banka hesap dökümleri, kira kontratı; Çalışma durumunu gösterir evraklar; sigortalı çalışan, iş veren, öğrenci şeklindir.

Ancak bu evraklara ek olarak kişilerin başvuru yaptıkları vize türüne göre de birtakım belgeler talep edilmektedir. Özellikle bu evrakları içerisinde iş yerinden çalışma ve izin belgesi, taahhütname, öğrenci belgesi, vukuatlı nüfus kayıt örneği, davetiye mektubu, muvafakatname ve faaliyet belgesi yer almaktadır.

Avusturya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerden talep edilen en önemli evrak pasaport olmaktadır. Kişinin başvuru yapacağı pasaportun seyahat bitiş tarihinden itibaren geçerlilik süresinin 3 ay daha devam ediyor olması, pasaportun en az 2 sayfasının boş olması ve 10 yıldan eski olmaması şartı bulunmaktadır.

Aynı zamanda Avusturya vize başvurusu için talep edilen bazı belgeler İngilizce veya Almanca çeviri ile teslim edilmelidir.

Bu evrakların içerisinde yer alan bir diğer önemli belge ise 30000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan ve seyahat başlangıç tarihinden 1 gün önce seyahat bitiş tarihinden ise 1 gün sonra yani tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde seyahat sağlık sigortası bulunması gerekmektedir.

Avusturya Vize Ücreti

Avusturya vize ücreti içerisinde başvuru merkezinin talep ettiği ücret, danışmanlık hizmeti bedeli ve Avusturya Konsolosluğu tarafından güncel olarak belirlenmiş Avusturya vize harç ücreti yer almaktadır.

Avusturya vize harç ücreti her yıl Avusturya Konsolosluğu tarafından belirlenmekte ve dönemsel olarak güncellenmektedir.

2022 yılı itibariyle belirlenmiş olan Avusturya vize harç ücreti vize türlerine göre ve yaş aralığına göre değişiklik göstermektedir. Vize harç ücretleri şöyle sıralanabilir;

 • Turistik vize 115 €,
 • Ziyaret vizesi 115 €,
 • Ticari vize 115 €,
 • Kültürel vize 115 €,
 • 0-6 yaş arası 35 €,
 • 6-12 yaş arası 35 €.