İspanya Vizesi

Anasayfa İspanya Vizesi

İspanya Vizesi

İspanya vizesi almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için bir takım elzem bilgiler hazırladığımız bu makalemizde İrlanda vize işlemleri ile ilgili en güncel gerekliliklerden söz ettik. İspanya vizesi için merak edilen; İspanya vizesi için neler gerekli? İspanya vizesi almak zor mu? İspanya Türklere vize veriyor mu? İspanya vize başvurusu nereye yapılıyor? İspanya vize ücretleri ne kadar? İspanya vizesi alırken ne gibi kriterlere sahip olmak gerekli olacak? Ya da İspanya ne kadar vize veriyor gibi soruları yanıtlarken aynı zamanda bu vizeye en hızlı ve kolay bir şekilde sahip olmak için ne gibi yollar izlemek faydalı olacaktır konusu hakkında da bir takım püf noktaları vereceğiz.

Vize Merkezi Ankara vize işlemleri yaparken ihtiyacınız olan her konuda sizin yanınızda olarak İspanya ya da herhangi başka bir ülkeye nasıl gideceğiniz konusunda size yardımcı olur. Bu ülkeye en kolay şekilde gitmek için Vize Merkezi Ankara vize danışmanlık hizmetleri temsilcileri ile iletişime geçmeniz sizin için son derece faydalı olacaktır.

İspanya’ya Vizesiz Gidilir Mi?

İspanya’ya vizesiz gidilir mi? Şeklinde pek çok soru son zamanlarda bir takım ülkelere vizesiz geçiş olanağı olduğu gibi bazı söylentilerin gündeme gelmesiyle birlikte sık sık sorulmaya başlanmıştır. İspanya ülkesine vizesiz giriş çıkış yapmak gibi bir durum Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için söz konusu olan bir durum değildir. Ancak bu ülkeye bazı ayrıcalıklı konumda olan kişilerin vizesiz giriş çıkış yapma gibi bir hakkı olduğundan da söz edebiliriz. Bu şahıslar genel olarak milletler arası bir takım görüşmeler ya da toplantılar için İspanya’yı vizesiz bir şekilde ziyaret edebilirler. Söz konusu kişiler, hususi, diplomatik ya da hizmet pasaportu sahibi olan kişilerdir.

Dışişleri Bakanlığı umuma açık pasaport sahibi olan kişilerin mutlaka bu ülkeye her ne sebeple olursa olsun yapacak olduğu ziyaret için bir vize çıkartmasını zorunlu tutar. Yani İspanya’ya gitmenin sade Türk vatandaşları için tek yolu İspanya vizesi almaktır. Ancak Shengen vizesi sahibi olan kişiler de bir takım kurallar ve kısıtlı bir süre çerçevesinde İspanya’ya Shengen vizesine tabi olan bir başka ülkeden geçiş yapma hakkına sahip olabilir. Bu konuda kafanıza takılan her bir konu için Vize Merkezi Ankara’dan yardım alabilirsiniz.

İspanya Shengen Vizesiyle Hangi Ülkelere Gidilir?

İspanya Shengen vizesiyle hangi ülkelere gidilir? Konusunda pek çok kişi bir takım kafa karışıklığı yaşıyor ve devamlı olarak bu konuda sorular soruyor. İlk olarak bu hususta belirtmemiz gereken en önemli şey, İspanya vizesi alırken oradan başka bir ülkeyi de ziyaret edeyim diye bir düşünceye sahipseniz bunun için İspanya’nın verdiği tüm vize türleri hakkında fikir sahibi olmanız da gerekli olacak bir unsurdur. İspanya vizesi alırken başka bir ülkeyi de ziyaret etme niyetinde olan kişiler bunun için mutlaka İspanya Shengen vizesi almak durumundadır. İspanya Shengen vizesiyle gidilen ülkeler arasında;

Fransa, Portekiz, Letonya, Slovakya ve Slovenya, İsviçre, Almanya, Norveç, Malta, Litvanya, İsveç, Çek Cumhuriyeti, İzlanda, İrlanda, Lüksemburg, Yunanistan, Finlandiya, İtalya, Macaristan, Polonya ve Hollanda gibi ülkeler yer alır. Ancak bu konuda da belirtmemiz gereken çok önemli bir durum söz konusu olacaktır. Eğer ki İspanya vizesi alıp da bir diğer Shengen vizesine sahip olan ülkeye geçiş yapmak gibi bir niyetiniz var ise bu ziyarete ilk olarak İspanya ülkesinden başlama zorunluluğunuz da olacaktır. Yani bu vizeyi alıp başka bir ülkeye direkt geçiş yapmak gibi bir hakkınız yoktur.

İspanya Shengen vizesi için yapacağınız bir vize başvurusunda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus daha vardır. O da bu ülkeye çoklu giriş çıkış yapacak olan kişileri kapsar. Çok girişli bir İspanya vizesi alacak olursanız Shengen kapsamına giren diğer ülkelere geçiş yaptıktan sonra İspanya’ya geri dönüşünüz mümkün olabilir. Fakat tek girişli bir İspanya vizesine sahip olan kişilerin böyle bir hakkı söz konusu olmayacaktır.

İspanya Vizesi İçin Gereken Evraklar Nelerdir 2022?

İspanya vizesi için gereken evraklar nelerdir 2022 yılı için güncellenmiş haline bakacak olursak; İspanya vizesi alırken mutlaka aşağıda yer alan belgeleri vize başvuru sürecinde teslim etmeniz gerekli olacaktır.

  • Pasaport,
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Adli sicil kaydı olmadığını belirten ıslak imzalı bir belge,
  • Biyometrik foto,
  • İspanya vize başvuru formu,
  • Maddi durumu ortaya koyan bir takım belgeler,
  • İspanya vize başvuru dilekçesi,
  • Mesleki bilgi içeren belgeler,
  • Seyahat sağlık sigortası.

Yukarıda sözü edilen İspanya vizesi için gerekli belgeler mutlaka tam bir şekilde teslim edilmelidir. Eğer ki bu belgeler ile kişinin durumu arasında herhangi bir tutarsızlık tespit edilirse bu vizenin verilmeyeceğini de bildirmemiz gerekli olacaktır. İspanya vize işlemleri başlatmak için istenen bu belgeler arasında en başta yer alan pasaport için belirlenmiş olan en önemli şart, kesinlikle yeni bir pasaport olmasıdır. Bu pasaportta yer alacak olan fotoğrafın da güncel bir fotoğraf olması gerekli olan kriterler arasında mevcuttur.

İspanya vize başvurusu için vereceğiniz fotoğrafın da güncel halinizi gösteren bir fotoğraf olmasına dikkat etmelisiniz. Bu fotoğraf ile güncel halinizin tutup tutmamasının yanı sıra aranan bir takım farklı özellikler de söz konusu olacaktır. Mesela vize için belgeler arasına koyacağınız bu fotoğrafın biyometrik formatta ve arkası beyaz fonlu olmasına da dikkat etmeniz gerekir. Genel olarak vize fotoğraf ölçüleri 3,5 ve 4,5 olur.

Eğer ki İspanya’yı ziyaret edecek olan kişi reşit değilse ebeveynlerden birinin mutlaka bir izin dilekçesi yazması istenir. Ayrıca bu kişi öğrenciyse öğrenci belgesini de bu evraklar arasında sunması son derece büyük bir önem taşır.

Mali durumu gösteren belgelerin bu evraklar içinde yer alması istenmesinin nedeni, İspanya’ya gidecek olan kişinin bu ülkede barınma, yeme içme gibi bir takım elzem ihtiyaçlarını karşılayabilir bir durumda olduğunu ispat etmesi içindir. Bu sebeple bankada belli bir miktarda parası olması istenir. İspanya vizesi için hesapta ne kadar para olmalı diye soracak olursanız hesabınızda en az 4 bin Türk Lirası bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Seyahat sağlık sigortası da bu anlamda gerekli olan belgeler arasında olup bu sigortanın poliçesi Vize Merkezi Ankara tarafından sunulabilir. Ayrıca talebinize bağlı olarak İspanya’da kalacağınız otel rezervasyonu da Vize Merkezi Ankara tarafından oluşturulabilir.

İspanya ziyareti yapacak olan kişi ticari vize almak istiyorsa bu ülkede ticaret yapabilmek için ticaret sicil kaydını ve iş yerinin imza sirküleri ve faaliyetleri gibi bir takım belgeleri de İspanya vize başvuru formu içerisinde belirtmelidir. Çiftçiler için ise çiftçi belgesi fotokopisi ziraat odası tarafından onaylı bir şekilde verilmelidir.

Vize işlemlerinizle ilgili her bir detay bir vize danışmanlık hizmeti veren Vize Merkezi Ankara tarafından takip edilecektir. Vize başvuru aşamasında sunacağınız her tür belgeyi tek tek gözden geçirerek sizlere bu yolda destek olur. İspanya vize ücretleri hakkında bilgi almak ya da İspanya vize randevusu almak için Vize Merkezi Ankara ile iletişime geçebilirsiniz.