Çek Cumhuriyeti Vizesi

Anasayfa Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti Vizesi

Çek Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında bir vize muafiyeti uygulaması bulunmamakta ve bu nedenle de Çek Cumhuriyeti seyahati planlayan umuma mahsus pasaport sahibi kişiler, kısa ve uzun süreli seyahatleri için Çek Cumhuriyeti vizesi almak zorundadır.

Hizmet, Hususi ve de Diplomatik Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise, kısa süreli Çek Cumhuriyeti seyahatlerinde 180 gün içerisinde en fazla 90 güne kadar kalabilmeleri şartıyla vize almalarına gerek olmadan seyahatlerini gerçekleştirebilmektedir.

Çek Cumhuriyeti, Schengen bölgesine dahil ülkelerden biri olarak, kısa süreli seyahatler için vize alması gereken vatandaşlarımızdan Schengen vizesi talep etmektedir. Uzun süreli seyahatler içinse tüm pasaport hamilleri vizeye tabidir.

Çek Cumhuriyeti vize almak kolay mı? Sorusu, pek çok vatandaşımızın merak ettiği sorulardan biridir. Öncelikle Schengen ülkeleri için klasik olan başvurulan Schengen vizesi çok zor olmayan, yalnızca parmak izi gerektiren bir vize olduğu için gerekli adımların doğru uygulanması veya vize danışmanlık hizmeti sayesinde kolayca tamamlanabilmektedir.

Çek Cumhuriyeti Vize Başvurusu

Çek Cumhuriyeti vize başvurusu yapacak olan kişiler, öncelikle seyahat amaçlarını belirleyerek bu amaca uygun vize türünde başvuru yapmaya hazırlanmalıdır. Ardından vize başvurusu için kişilerden talep edilen belgelerin öğrenilmesi ve bu belgelerin tamamlanması gerekmektedir.

Bu evrakların tamamlanmasının ardından vize harç ücretinin de yatırılarak dekontunun evrakların içerisine dahil edilmesi gerekmektedir. Bu işlemler yapıldıktan sonra, kişiler vize başvurusunda bulunabilmek için Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu veya yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinden vize randevusu almalıdır.

Vize randevusu alan ve alınan gün ve saatte yetkili birimde bulunan kişiler, hazırlamış oldukları evrakları teslim ederek, son 5 yıl içerisinde herhangi bir Schengen vizesi almamış ve parmak izi taraması yaptırmamış olmaları halinde parmak izi taraması yaptırmalıdır. Ardından gerekli bazı formların doldurulmasının ardından vize başvurusu tamamlanabilmekte ve kişiler ardından vize başvurularının değerlendirilerek sonuçlandırılmasını beklemektedir.

Vize Merkezi Ankara olarak bizler, sizlere vize sürecinde gerekli tüm desteği, en doğru ve en özverili şekilde sunarak, sizlerin bu süreçte herhangi bir sorun yaşamaması adına büyük bir çaba gösteriyoruz. Zorlu vize sürecinde bizlerden vize danışmanlık hizmeti alarak, oldukça uygun fiyatlarımız ile gerekli desteği tüm süreç boyunca alabilir, bu sayede hiçbir sorun ve zorluk yaşamadan vize başvurunuzu sonuçlandırabilirsiniz.

Çek Cumhuriyeti Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Çek Cumhuriyeti vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu tarafından bu başvurular için talep edilen gerekli evrakları eksiksiz ve doğru bir şekilde tamamlamalıdır.

Yapılan başvurular, bu evraklar incelenerek değerlendirildiği için, vize başvuru sürecindeki en önemli hususlardan biridir. Vize başvurusu için vize randevusu almadan önce kişilerin bu gerekli belgeleri öğrenerek tamamlaması ve ardından vize randevusunda eksiksiz bir şekilde teslim etmesi oldukça elzemdir.

Çek Cumhuriyeti vizesi için gerekli belgeler, vize türüne ve kişinin meslek durumuna göre farklılık gösterebilmektedir. Kişilerden talep edilen belgeler şu şekildedir;

 • Çek Cumhuriyeti vize başvuru formu,
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği,
 • 10 yıldan eski ve yıpranmamış olması şartıyla, seyahat dönüşünden itibaren 3 ay daha geçerlilik süresi bulunan ve 2 sayfası boş olan Pasaport ve bu pasaportun vizeli sayfaları ile birlikte fotoğraflı sayfanın fotokopisi,
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • 3,5×4,5 santim ölçülerinde beyaz arka fonlu ve 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Vize harç ücretinin yatırıldığına dair dekont belgesi,
 • Tüm seyahat süresini kapsayan ve 30.000 Euro teminatı olan Seyahat sağlık sigortası,
 • Bankadan kaşeli ve ıslak imzalı olarak kişilerin alması gereken banka hesaplarının son 3 aya ait banka hesap dökümleri,
 • Gelir durumunu tayin eden ve eğer varsa talep edilen ev, arsa tapusu, kira geliri belgeleri veya araba ruhsatı gibi belgeler,
 • Seyahat için uçak bileti rezervasyonu ve seyahatte konaklama yapılacak olan yer veya yerlerin rezervasyonu,
 • Kişinin evli olması durumunda evlilik cüzdanının fotokopisi,
 • Çalışan, işveren, emekli, işsiz, öğrenci gibi durumlarda bulunan kişilerden bu durumları kanıtlamaları için talep edilen çeşitli belgeler,
 • Vize türüne uygunluklarının teşhisi için vize türüne bağlı olarak talep edilen çeşitli belgeler.

Çek Cumhuriyeti Vize Randevusu Nasıl Alınır?

Çek Cumhuriyeti vize randevusu nasıl alınır? Sorusu, vize başvurusu için kişilerin en çok sorduğu ve araştırdığı sorulardan biridir. Çek Cumhuriyeti, vize başvuruları için randevu alınmasını talep etmekte ve aksi takdirde vize başvuruları yapılamamaktadır. Bu nedenle de kişiler, bu randevuyu nasıl alabileceğini ve nereden alması gerektiğini merak etmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize randevu işlemleri, resmi randevu web siteleri üzerinden kolaylıkla alınabilmektedir. Bu resmi web sitesi üzerinden kişiler, Schengen vizesi için yetkili vize başvuru merkezleri için, uzun süreli vize başvurusu için ise Çek Cumhuriyeti Konsolosluğu için randevu alması gerekmektedir.

Randevu alınacak olan yetkili birim sistem üzerinden seçildikten sonra, bu birimin vize randevusu için boş gün ve saatleri sistemde belirmekte ve bu sayede kişiler, en uygun gün ve saate randevularını oluşturabilmektedir.

Vize başvurusu için gerekli evrakların hazırlanması ve vize harç ücretinin ödenmesi, vize randevusuna kadar kesinlikle tamamlanmalıdır. Vize randevusunu doğru birimden almak oldukça önemlidir. Yetkili olmayan birimden alınan randevu, randevunun geçersiz olmasına neden olacaktır.

Daha önce Schengen vizesi için son 5 yıl içerisinde parmak izi taraması yaptırmamış olan kişiler, vize başvurusu için kesinlikle gerekli olan bu işlem için bizzat randevuda bulunmalıdır.

Çek Cumhuriyeti Vize Ücretleri

Çek Cumhuriyeti vizesi için, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çeşitli ücretler talep edilmektedir. Öncelikle kişilerin vize başvurusu yapabilmeleri için Konsolosluk tarafından vize türüne ve süresine göre belirlenmiş olan vize harç ücretini, başvuracak oldukları vize türü için ödenmesi gereken ücret ne ise belirtilen banka hesabına yatırması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti vize ücretleri için vize harç ücretlerinin yanı sıra kişilerin vize başvuru merkezi veya seyahat acentesi hizmeti alması durumunda bir hizmet bedeli de ödemeleri gerekmektedir. Bu ücretler de vize ücretlerine dahil olarak kişilerin önem vermesi gereken bir durumdur. Bu ücretlerin vize randevusuna kadar ödenememesi durumunda kişilerin tekrardan randevu alması gerekmektedir.

Çek Cumhuriyeti temsilcilikleri tarafından kişilerin yapacak oldukları Schengen vizesi başvurusu için talep edilen vize harç ücreti 80 Avrodur. Bu ücret, vize başvurusundan önce ödenmekte ve vize sürecinde başvurunun reddedilmesi halinde kişiler ücretlerini geri alamamaktadır.

Çek Cumhuriyeti Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Çek Cumhuriyeti vizesi kaç günde çıkar? Sorusu, kişilerin başvurularının ardından en çok merak ettiği sorulardan biridir. Evraklarınızı eksiksiz ve doğru bir şekilde teslim etmeniz ve herhangi bir aksaklık veya yoğunluk bulunmaması halinde 7-10 iş günü içerisinde vize işlemleriniz sonuçlanabilmektedir. Bu süreç aksaklık yaşanması halinde uzayabileceği için seyahatten en geç 20 gün önce başvuruda bulunmak sağlıklı olacaktır.

Vize Merkezi Ankara firmamızı tercih ederek tüm vize sürecinde yanınızda olarak size destek olmamızı sağlayabilir, bu sayede de sorunsuz ve en kısa sürede vizenize kavuşabilirsiniz. Vize danışmanlık ücreti olarak sizlere özel en uygun fiyatlarla diğer firmalardan ayrılan Vize Merkezi Ankara sayesinde, oldukça makul bir fiyata en kaliteli hizmeti alabilirsiniz.