Hollanda Vizesi

Anasayfa Hollanda Vizesi

Hollanda Vizesi

Türkiye’den Hollanda’ya çeşitli amaçlarla seyahat edecek olan bordo pasaport sahibi vatandaşların mutlaka ülkeye giriş izni olarak kabul edilen Hollanda vizesi sahibi olmaları veya bu vize için başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ancak özel pasaport olarak kabul edilen siyah pasaport, gri pasaport ve yeşil pasaport sahibi vatandaşlar 6 aylık süreç içerisinde 3 ayı geçmemek şartıyla Hollanda vizesinden muaf tutulmaktadır. Ancak özel pasaport sahibi bu vatandaşların gerçekleştirilecek ve uzun süreli yani 90 günden fazla süreli seyahatleri için mutlaka vize başvurularını geri gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Schengen ülkeleri arasında yer alan Hollanda’ya seyahat edecek olan kişiler eğer başka bir Schengen ülkesine ait vizeye sahipse seyahat başlangıç noktası o ülke olmak şartıyla yeniden Hollanda vizesi almadan ülkeye seyahat etmeleri mümkündür.

Aynı zamanda Hollanda Schengen Vizesi sahibi olan kişiler de bir başka Schengen ülkesine Hollanda üzerinden transit olarak seyahat edebilmektedir.

Hollanda’ya oturum amacı ile seyahat edecek olan kişilerin 90 gün ve üzeri seyahatleri için D tipi vize kategorisinde yer alan ulusal vize türlerinden herhangi birine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Hollanda Vizesi Nasıl Alınır?

Özellikle son zamanlarda birçok vatandaş tarafından Hollanda vizesi nasıl alınır? Hollanda vizesi almak zor mu? gibi sorular sık sık sorulmakta ve araştırılmaktadır.

Hollanda vize başvurusu gerçekleştirmeyi hedefleyen kişiler tarafından da sıkça sorulan bu sorular kapsamında kişilerin başvuru yapabilmeleri için sağlamaları gereken bazı kriterlerin bulunduğunu söylemek gerekmektedir.

Bu noktada Hollanda vize başvurusu yapacak olan kişilerin mutlaka temel gereklilikleri ve kendisinden beklenen şartları sağlayabiliyor olması, teslim etmesi gereken evrakların hepsini sağlayabiliyor olması ve başvuru yapabilmek için yeterli süresinin bulunması gerekmektedir.

Bu kriterleri sağlayan tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Hollanda vize başvurusu gerçekleştirebilmektedir.

Hollanda Vize Başvurusu

Hollanda seyahatleri için vize alması gereken Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Hollanda vize başvurusu yapmaları gerekmektedir.

Bu başvurunun özellikle seyahat amaçlarına uygun vize türüne göre yapılması gerekirken, aynı zamanda vize başvurusu için vize türüne göre kişilerin başvurabilecekleri yetkili birimler de farklılık göstermektedir.

Hollanda Schengen vizesi başvurusu yapacak olan yani kısa süreli bir vize başvurusunda bulunacak olan kişiler, bu başvurularını Hollanda Konsolosluğu’na iletememekte, bu vize başvuruları, Konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilebilmektedir.

Uzun süreli vize başvuruları ise Hollanda Konsolosluğu tarafından yürütülebilmektedir.  Kişiler, vize başvurusu yapmaları gereken yetkili birimi belirledikten sonra, bu diplomatik temsilci veya vize başvuru merkezleri için online ortamdan randevu almaları gerekmekte ve bu randevuyu ikamet ettikleri yere en yakın yerden almaları gerekmektedir.

Ancak randevu almadan önce tamamlanması gereken en önemli adımlardan biri gerekli evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanmasıdır. Ardından vize harç ücretinin de ödenerek dekontunun alınması ve bu gerekli evraklara eklenmesi gerekmektedir.

Gerekli evrakların tamamlanması ve harç ücretinin ödenmesinin ardından kişiler, yetkili resmî web sitesi üzerinden başvuruda bulunmaları gereken vize başvuru merkezini seçerek, bu randevu sistemi üzerinden başvuru merkezindeki randevu için boş gün ve saatler içerisinden bir randevu günü ve saati belirleyerek randevularını oluşturabilmektedir.

Bu randevuda gerekli evrakları teslim eden kişiler, ardından eğer son 3 yıl içerisinde bir Schengen vizesi almamış ve bunun için parmak izi taraması yaptırmamış olması halinde, bu randevuda parmak izi taraması yaptırarak tüm vize başvuru sürecini sonlandırabilmektedir.

Vize Merkezi Ankara olarak sizler için sunduğumuz vize danışmanlık hizmetimizden yararlanarak, tüm başvuru sürecini yakından takip edecek olan uzman ekibimiz sayesinde, yaşayabilecek olduğunuz tüm sorunların önüne geçebilmemizi sağlayabilir, bu sayede de hiç zorlanmadan ve sorun yaşamadan en kısa sürede vize başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

Hollanda Schengen Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Hollanda Schengen vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin olumlu şekilde sonuç alabilmeleri adına bazı gereklilikleri ve şartları yerine getirmeleri gerekmektedir.

Acil durumlar dışında Hollanda seyahati gerçekleştirilecek olan kişilerin mutlaka Hollanda Schengen vizesi almaları gerekmekte ve bu vize için kendisinden talep edilen bazı şartları sağlayabiliyor olması gerekmektedir.

Hollanda Schengen vizesi almak için gerekli şartlar içerisinde yer alan en önemli şart başvuru yapacak olan kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olması yanı sıra Türkiye’de düzenli bir yaşantısının bulunması ve düzenli gelir ve birikime sahip olduğunu belgeler ile ispatlayabilmesi gerekmektedir.

Hollanda Schengen Vizesi Kategorileri Nelerdir?

Hollanda vize başvurusu sırasında kişilerin gerçekleştirecekleri seyahat amacına göre başvuru türleri içerisinden kendi seyahatlerine en uygun olanı tercih etmeleri ve bu doğrultuda başvuru gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Özellikle randevu sırasında belirlenecek olan vize türüne göre daha sonra kendisinden birtakım ek belgeler talep edilmekte ve vize harç ücreti de vize türüne göre belirlenebilmektedir. Bu nedenle Hollanda Schengen vizesi kategorileri şöyle sıralanabilir;

 • Hollanda Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize,
 • Hollanda Turist Vizesi,
 • Hollanda İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi,
 • Hollanda Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi,
 • Hollanda Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi,
 • Hollanda Öğrenci Gezileri için Vize,
 • Hollanda Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi.

Hollanda Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Hollanda vizesi için gerekli evraklar temelde 5 ayrı kategoriye ayrılmaktadır. Bu belgelerin içerisinde temel evraklar, çalışma durumunu gösteren evraklar, seyahat amacını ve konaklamayı kanıtlayan evraklar, seyahat ve ulaşım aracını gösteren evraklar ve finansal durumu gösteren evraklar yer almaktadır.

Bu noktada kişilerden talep edilen temel evraklar şöyle sıralanabilir;

 • Hollanda vize başvuru formu,
 • 2 adet 6 aydan eski olmayan biyometrik fotoğraf,
 • 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan seyahat sağlık sigortası,
 • Hollanda vize talep dilekçesi,
 • Pasaport,
 • E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış nüfus kayıt örneği,
 • E-devlet üzerinden barkodlu olarak alınmış ikametgâh,
 • Arkalı önlü kimlik fotokopisi,
 • 18 yaşı altı çocuklar için anne ve baba tarafından noter onaylı muvafakatname.

Bu belgelerin yanı sıra kişilerden vize türüne göre birtakım ek evraklar da talep edilmektedir. Bu noktada kişilerin kendilerinden talep edilen bu evrakları başvuru gününde ve saatinde bizzat kendisi tarafından eksiksiz ve doğru beyanların bulunduğu şekilde teslim edilmesi gerekmektedir.

Hollanda Vize Ücretleri

Hollanda vizesi sahibi olmak ve bu sayede planladıkları seyahati gerçekleştirebilmek isteyen kişiler, yapacak oldukları vize başvurusu için Hollanda Konsolosluğu’na vize türüne göre değişiklik gösteren bir vize harç ücreti ödemelidir.

Bu vize harç ücreti, vize başvurusu için alınan randevudan önce ödenmekte ve dekontunun da randevu günü teslim edilmesi gerekmektedir. Bu ücretin ödenmemesi halinde Hollanda Konsolosluğu vize başvurusunu değerlendirmeye almamaktadır.

Hollanda vize ücreti, yalnızca vize harç ücreti ile sınırlı olmamakta, aynı zamanda kişilerin hizmet alması halinde vize başvuru merkezi ve vize danışmanlık hizmeti ücreti de ödemesi gerekmektedir.

Bu hizmetlerin haricinde çeşitli evraklar, kargo ücreti, çıktılar gibi çeşitli giderler de ödenmesi gereken ücretler arasında yer almaktadır. Hollanda vize harcı ve yetkilendirilmiş hizmet ücretleri şöyledir;

 • Hollanda Ticari Vize Ücreti 115€,
 • Hollanda Turistik Vize Ücreti 115€,
 • Hollanda Transit Vize Ücreti 115€,
 • Hollanda Ziyaret Vizesi Ücreti 115€,
 • Hollanda Şoför Vizesi Ücreti 115€,
 • Hollanda Kültürel Vize Ücreti 115€.