İsveç Vizesi

Anasayfa İsveç Vizesi

İsveç Vizesi

Türkiye’den İsveç’e çeşitli amaçlarla seyahat düzenleyecek olan bordo pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının hem kısa süreli hem de uzun süreli seyahatleri için mutlaka İsveç vizesi almaları gerekmektedir.

Bu noktada özel pasaport olarak kabul edilen diplomatik pasaport, hizmet pasaport ve hususi pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 6 ay içerisinde en fazla 3 ay ile gerçekleştirecekleri kısa süreli seyahatleri için vize muafiyet hakkını sahiptirler.

Ancak uzun süreli seyahatler için özel pasaport sahibi kişilerin de mutlaka İsveç vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

İsveç Schengen vizesi C tipi vize kategorisinde yer almakta olan kısa süreli yani kişilere 90 güne kadar ülkede bulunma hakkı tanıyan vizedir. Bu vize sayesinde kişiler sicil yengen ülkeleri arasında yeniden o ülkeye ait vize başvurusunda bulunmadan seyahat edebilmektedirler.

İsveç Schengen vizesi sahibi olan kişiler seyahat başlangıç noktası İsveç olmak şartıyla diğer Schengen ülkelerine transit olarak seyahat edebilmektedirler. Aynı şekilde başka bir ülkeye ait olan Schengen vizesi sayesinde o ülkeden başlamak şartıyla İsveç’e seyahat etmek mümkündür.

Kısa süreli seyahatlerinin yanı sıra kişilerin bazen uzun süreli seyahatler amacıyla da İsveç’e gitmeleri mümkündür. Bu noktada İsveç’e oturum amacıyla yani 90 günden fazla süre ile ülkede kalma amacıyla gidecek olan kişilerin D tipi vize kategorisi içerisinde yer alan vize türlerine başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ulusal vize olarak da kabul edilen bu vizelere sadece İsveç Konsolosluğu üzerinden başvuru yapılabilmektedir.

Ancak kişiler kısa süreli seyahatleri için almaları gereken İsveç Schengen vizesi için İsveç konsolosluğuna değil İsveç Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezlerine veya seyahat acentalarına başvurularını yapmaları gerekmektedir.

Hem uzun süreli hem de kısa süreli vize başvurularının değerlendirilmesi hususunda ise yetkili olan tek merci İsveç Konsolosluğu olmaktadır bu nedenle kişilerin gerçekleştirdiği başvuruların değerlendirilmesi başvuru merkezlerinde yapılmamakta başvuru merkezlerine yapılan vize başvuruları konsolosluğa iletilmektedir.

İsveç Vizesi Nasıl Alınır?

İlk defa İsveç vizesi alacak olan kişilerin bu süreçte nasıl bir yol izlemeleri veya nelere ihtiyaç olduğu oldukça merak edilmektedir. Bu noktada danışmanlarımıza yöneltilen sorular kapsamında en sık karşılaşılan İsveç vizesi nasıl alınır? Sorusu olmaktadır.

Vize merkezi Ankara olarak vermiş olduğumuz danış sağlık hizmeti sayesinde İsveç vize başvurusu süreci boyunca danışanlarımıza yardımcı olmakta ve bu süreçte yapmaları ve gerçekleştirmeleri gereken birtakım şartları kendilerine belirtmekteyiz.

Bu noktada İsveç vizesi almayı hedefleyen kişilerin sağlamaları gereken birtakım kriterler bulunmaktadır. Bu kriterler içerisindeki en önemli husus başvuru yapacak olan kişilerin İsveç vizesi alabilmek için mutlaka temel gereklilikleri ve şartları sağlıyor olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra İsveç vizesi için kendisinden talep edilen gerekli evrakları eksiksiz ve doğru şekilde teslim etmesi ve bu evrakları sağlayabiliyor olması gerekmektedir.

Son olarak planlanan seyahat tarihine göre kişilerin yeterli süresinin bulunması gerekmektedir. Bu kriterleri sağlayan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları İsveç vize başvurusu yaparak İsveç seyahati için talepte bulunabilirler.

İsveç Schengen Vizesi Almak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

İsveç Schengen vizesi kişilerin İsveç’e en fazla 3 ay süre ile seyahat etmek için başvuru yapması gereken vize çeşididir. İsveç Schengen vizesi almak için gerekli şartlar sağlandığı takdirde kişiler vize başvurularını gerçekleştirerek vizelerini alabilmektedirler.

Bu noktada vize başvurusu yapacak olan kişilerin temel olarak 3 şartı yerine getiriyor olması gerekmektedir.

Bu şartlardan ilki ve en önemlisi kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olması olmaktadır. Bunun yanı sıra Türkiye’de düzenli bir yaşantısının yani en az bir senedir aynı iş yerinde çalışıyor olması gerekmektedir.

Son olarak İsveç vizesi için başvuru yapacak olan kişilerin belgeler ile ispatlanabilir şekilde düzenli gelirinin veya birikiminin olması gerekmektedir.

İsveç Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

İsveç vize başvurusu yapacak olan kişilerin ilk olarak başvuru yapacağı Schengen vizesi için vize başvuru merkezlerinin internet siteleri üzerinden ücretsiz olarak randevu oluşturmaları gerekmektedir.

Randevu sırasında kişilere gönderilen online formun doğru beyanlar ile ve eksiksiz olarak doldurulması gerekmektedir. Daha sonra başvuru sahibine iletilen gerekli evraklar ile birlikte İsveç vize başvuru formunun da randevu gününde ve saatinde bizzat başvuru sahibi tarafından teslim edilmesi gerekmektedir.

Böylece vize başvurusu tamamlanmış olan kişi bir süre vize başvurusunun değerlendirilmesini ve sonuçlanmasını bekledikten sonra teslim etmiş olduğu pasaportunun geri alarak seyahatini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

İsveç Schengen Vizesi Kategorileri

İsveç vize başvurusu yapacak olan kişilerin aldıkları randevu sırasında seyahat amaçlarına göre alt kategorilere ayrılmış vize türleri içerisinden kendi seyahat amaçlarına uygun olanı seçmeleri gerekmektedir.

Vize türünün doğru şekilde seçilmesi başvuru sürecinin ilerleyişini etkilemekte ve kişiden talep edilen evrakların neler olacağını belirlemektedir.

İsveç Schengen vizesi kategorileri şöyle sıralanabilir;

 • İsveç Turist Vizesi,
 • İsveç İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi,
 • İsveç Öğrenci Gezileri için Vize,
 • İsveç Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi,
 • İsveç Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize,
 • İsveç Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi,
 • İsveç Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi.

İsveç Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

İsveç vizesi için gerekli evraklar bizzat başvuru sahipleri tarafından imzalanarak doğru beyanda bulunulması şeklinde teslim edilmelidir.

Temel evraklar olarak kabul edilen pasaport, İsveç vize başvuru formu ve biyometrik fotoğrafın yanı sıra kişilerden seyahat ve ulaşım aracını gösteren evraklar, seyahatin amacını ve konaklamayı kanıtlayan evraklar, finansal durumu gösteren evraklar ve çalışma durumunu gösteren evraklar olarak farklı kategorilerdeki belgelerde talep edilmektedir.

İsveç vizesi için gerekli evraklar genel olarak şöyle sıralanabilir;

 • Seyahat bitiş tarihinden itibaren geçerlilik süresi 3 ay daha devam eden ve en az 2 boş sayfası bulunan pasaport,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • 30.000 € teminatlı ve tüm Schengen ülkelerinde geçerli olan aynı zamanda seyahat başlangıç ile bitiş tarihini kapsayan seyahat sağlık sigortası,
 • İsveç vize başvuru formu,
 • İsveç vize talep dilekçesi,
 • İkametgah,
 • Nüfus kayıt örneği,
 • Kimlik fotokopisi,
 • Muvafakatname,
 • Seyahat ve ulaşım aracını kanıtlayan rezervasyon bilgileri,
 • Konaklama için rezervasyon bilgileri.

Gibi belgeler kişilerden tüm vize türleri için talep edilmektedir. Bunun yanı sıra vize türleri için ek olarak talep edilmekte olan birtakım belgelerde bulunmaktadır.

İsveç Vize Ücreti Ne Kadar?

İsveç vize ücreti içerisinde konsolosluklar tarafından her yıl belirlenmekte olan vize harç bedeli yanı sıra başvuru merkezlerinden alınan danışmanlık hizmet bedeli ve evraklar için talep edilen birtakım ücretler yer almaktadır.

2022 yılı itibariyle İsveç Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan vize harç bedelleri şöyledir;

 • Ticari vize 115 €,
 • Ziyaret vizesi 115 €,
 • Turistik vize 115 €,
 • Transit vize 115 €,
 • Kültürel vize 115 €,
 • Şoför vizesi 115 €,
 • 0-6 yaş arası 35 €,
 • 6-12 yaş arası 75 € olarak belirlenmiştir.

Bu noktada başvurularınızın doğru şekilde tamamlanabilmesi ve başvurularınızın onaylanabilmesi için başvuru değerlendirme sürecini yakından takip eden Vize Merkezi Ankara danışmanları aracılığıyla ödemeniz gereken güncel tutarları detaylı olarak öğrenebilir ve herhangi bir aksilik çıkmadan ödemenizi gerçekleştirebilirsiniz.