Amerika Vizesi

Anasayfa Moritanya Vizesi

Moritanya Vizesi

Birçok kişinin en büyük hayali Moritanya sınırları içerisine seyahat edebilmektir. Ancak Moritanya bu noktada herkesi sınırlarının içerisine kabul etmemektedir. Özellikle birçok ülkeden vize talep eden Moritanya’da Türkiye Cumhuriyeti’nden seyahat edecek olan herkesin Moritanya vizesi alması gerekmektedir.

Bu noktada tıpkı İrlanda gibi vize muafiyet politikası bulunmayan Moritanya’ya seyahat edecek olan diplomatik pasaport, umuma mahsus pasaport, hizmet pasaport ve hususi pasaport sahibi herkesin Moritanya vizesi alması gerekmektedir.

Özellikle ülkeye vize almak bir hayli zor olmakta ancak vize başvurusu onaylanan kişilerin de ülkeye girişi garanti olmamaktadır.

Dünya üzerinde vatandaşı olmayan ancak seyahat amacıyla ülke sınırları içerisinde bulunacak olan kişilerin gerçekleştirdikleri vize başvuruları en zor Moritanya için olmaktadır.

Bu noktada Moritanya vize başvurusu yapacak olan kişiler tüm Moritanya vize kategorileri için başvurularını doğrudan Ankara Moritanya Büyükelçiliği vize departmanı veya İstanbul başkonsolosluğuna yapmaları gerekmektedir.

Göçmen olmayan vize kategorileri için ise kişiler konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezlerine başvurularını yapabilmektedir. Ancak bu merkezlere yapılan başvurularında onayı büyükelçilik veya konsolosluk tarafından gerçekleştirilmektedir.

Moritanya Vize Türleri Nelerdir?

Moritanya vize türleri göçmen vize türleri ve göçmen olmayan vize türleri olarak 2 ana kategoriye ayrılmaktadır.

Moritanya göçmen vize türleri şu alt kategorilere ayrılmaktadır;

 • Öğrenci vizesi,
 • Green Card,
 • Atlet, Sanatçı, Oyuncu vizesi,
 • Şirket içi transfer vizesi,
 • Work and Travel,
 • Ticari vize,
 • Geçici çalışma, Akademik araştırma ve Staj vizeleri,
 • Uluslararası kültürel değişim programı,
 • Din görevlisi vizesi,
 • Olağanüstü yetenek vizesi,
 • Yatırımcı vizesi,
 • Medya temsilcileri vizesi.

Ancak vize başvuru merkezlerine gerçekleştirilen başvurular yukarıda yer alan vizeleri kapsamamaktadır. Başvuru merkezlerinin kapsadığı vize türleri göçmen olmayan vize türleri olarak bilinmektedir.

Moritanya göçmen olmayan vize türleri ise şu şekilde kategorilendirilmektedir;

 • Moritanya Sağlık ve Tedavi Sebepli Vize (ABD B-2 Vizesi).
 • Moritanya Turistik Vize (Moritanya Turist Vizesi) (ABD B-2 Vizesi).
 • Moritanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi (ABD Q Vizesi, ABD Q-1 Vizesi, ABD O Vizesi, ABD P Vizesi, ABD P-1 Vizesi, ABD P-2 Vizesi, ABD P-3 Vizesi).
 • Moritanya Aile, Akraba ve Arkadaş Ziyareti Vizesi (ABD B-1/B-2 Vizesi).
 • Moritanya Eğitim, Öğrenci ve Erasmus Vizesi (Göçmen Olmayan) (ABD F Vizesi, ABD M Vizesi, ABD J-1 Vizesi).
 • Moritanya Öğrenci Gezileri için Vize (ABD B-1/ B-2 Vizesi).
 • Moritanya İş, Ticari Vize ve Fuar Vizesi (ABD B-1 Vizesi).

Moritanya Vizesi Nasıl Alınır?

Birçok kişi tarafından merak edilmekte olan Moritanya vizesi nasıl alınır? Moritanya vizesi almak zor mu? Gibi sorular oldukça yaygındır.

Bu noktada Moritanya vizesi almak oldukça zor olmaktadır. Ancak Moritanya vizesini nasıl alacağınızı bilmeniz halinde ve Vize Merkezi Ankara olarak sağladığımız danışmanlık hizmeti sayesinde Moritanya vize başvurunuzun olumlu şekilde sonuçlanması çok daha yüksek ihtimaldir.

Moritanya vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin bu vizelerinin olumlu sonuçlanabilmesi için birtakım kriterleri sağlıyor olması gerekmektedir.

Bu kriterler içerisinde ilk sırada vize alabilmek için zorunlu olan şartları sağlıyor olmak ve başvuru yapacak kişiden istenen tüm evrakların sağlanabiliyor olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra Moritanya vize başvurusu yapmak için yeterli sürenin bulunması oldukça önemlidir.

Moritanya Vizesi İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Özellikle Moritanya vize başvurusu yapacak olan kişiler ilk olarak Moritanya vizesi için gerekli şartlar nelerdir? Diye merak etmektedir. Bu noktada Moritanya vize başvurusu yapacak olan kişilerin vize başvurularının olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için birtakım şartları yerine getiriyor olması gerekmektedir.

Acil durumlar hariç bu şartları sağlamayan kişilerin Moritanya vize başvuruları yüksek ihtimalle vize reddi ile sonuçlanacaktır. Herkesin alması mümkün olmayan Moritanya vizesi için gerekli şartlar 4 ayrı temelde yer almaktadır.

İlk olarak Moritanya vizesi başvurusunda bulun alacak olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması veya Türkiye’de yasal oturum iznine sahip olması gerekmektedir.

İkinci şart ise kişinin Türkiye’de düzenli bir yaşantısının bulunması özellikle de en az 1 yıldır aynı iş yerinde çalışıyor olması gerekmektedir. Bu şart aslında kişilerin vize başvurusu olumlu şekilde onaylansın diye geçici olarak bir işe girmesini en ilerlemekte bu nedenle de ayırt edici olmaktadır.

Üçüncü şart kişinin düzenli bir gelire ve birikime sahip olması ve bunları belgeler ile ispatlayabiliyor olması gerekmektedir. Bu noktada kişilerin düzenli olarak çalıştığı yerde maaşının bulunması veya düzenli olarak gelen kira gelirinin bulunması ve bunları belgeler ile ispatlayabilir olması gerekmektedir. Bu noktada öğrenciler veya ev hanımları için mutlaka sponsor desteği talep edilmektedir.

Moritanya vizesi alabilmek için dördüncü yani son şart ise vize için mülakat gerçekleştiren Moritanya vize mülakatına girmeniz ve yeterli düzeyde İngilizce bildiğinizi gösterecek şekilde kendinizi anlatabiliyor olmanız gerekmektedir.

Moritanya Aile, Akraba Ve Arkadaş Ziyareti Vizesi Nasıl Alınır?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olup Moritanya’da yaşayan aile üyelerini, akrabalarını veya arkadaşlarını ziyaret edecek olan kişilerin almaları gereken vize türü Moritanya aile, akraba ve arkadaş ziyareti vizesi olmaktadır.

Kısa süreli yani göçmen olmayan vize türleri içerisinde yer alan bu vizeye başvuru yapabilmek için ilk olarak ziyaret edeceğiniz kişi tarafından şahsınıza davet mektubunun gönderilmiş olması zorunlu şarttır.

Bu noktada davetiye mektubu almayan kişilerin bu vize türüne başvurmaları mümkün değildir. Davetiye mektubu alan kişiler bu davetiye ile birlikte daveti gönderen kişinin Moritanyalı pasaport, kimlik veya oturum kartının Fotokopisinin de teslim edilecek evraklar içerisinde yer alması gerekmektedir.

Aynı zamanda davet gönderen kişinin tüm masrafları karşılayacak şekilde Gönderdiği davetiye ve ek evraklar da başvurunun onaylanma ihtimalini arttırmaktadır.

Moritanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Moritanya vizesi için gerekli evraklar Moritanya vize başvurusu yapacak olan kişilerden talep edilen ve başvuru sırasında mutlaka eksiksiz şekilde ve doğru beyan ile teslim edilmesi gerekli olan evraklardır.

Bu evraklar temelde 5 ayrı kategori içerisinde toplanmaktadır. Bu kategoriler ve içerisinde yer alan evrak çeşitleri şöyle sıralanabilir;

 • Temel evraklar; her durumda hazırlanması gereken evraklar.
 • Seyahat amacını ve konaklamayı kanıtlar evraklar; turistik vize için otel ya da tur rezervasyonu, aile ziyareti, ticari seyahatler için davetiye.
 • Çalışma durumunu gösterir evraklar; sigortalı çalışan, iş veren, öğrenci.
 • Finansal durumu gösterir evraklar; banka hesap dökümleri, kira kontratı.
 • Seyahat aracını ve ulaşım aracını gösterir evraklar; uçak bileti.

Moritanya Vize Ücreti

Moritanya vize ücreti içerisinde Moritanya Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan vize harç ücreti, alınmış olan Danışmanlık hizmet bedeli, zorunlu kargo bedeli gibi ücretler belirlemektedir.

Bu noktada vize türlerine göre belirlenen vize harç ücreti kişilerden randevu oluşturduktan sonra başvuru tarihine kadar ödenmesi talep edilmekte ve harç dekontunun teslim edilecek evrakların içerisine dahil edilmesi gerekmektedir.

Vize tipine göre belirlenen vize harç bedeli yatırıldıktan sonra başvuru sürecinde vize reddi almasa halinde kişilere iade edilmemektedir. Ancak Moritanya vizesi için yapılan ödemeler yeniden vize başvurusu yapılabilmesi adına bir yıl boyunca kullanılabilmektedir.

2022 yılında güncel olarak Moritanya turistik vize, ticari vize veya aile ve arkadaş ziyareti vizesi için talep edilen vize harç bedeli 160 USD şeklinde belirlenmiştir.