Almanya Vizesi

Anasayfa Kenya Vizesi

Kenya Vizesi

Her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapan Kenya aynı zamanda sahip olduğu iş imkanları ve teknolojisi ile de oturum izni almakta olan birçok kişiye sınırlarını açmaktadır. Özellikle ülkede fazlasıyla sağlanan iş olanakları sayesinde birçok kişi kalıcı olarak iş sahibi olmakta bazı kişiler ise geçici olarak burada çalışmaktadırlar.

Özellikle ülkemizde meydana gelen ekonomik problemler kişilerin Kenya seyahatlerini de oldukça arttırmıştır.

Arnavutluğa çeşitli sebeplerle kısa dönem veya uzun dönem seyahat edecek olan kişilerin ülkeye giriş izni niteliğinde bulunan Kenya vizesi bulunması gerekmektedir.

Bordo pasaport Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının yani özel pasaporta sahip olmayan kişilerin geri gerçekleştirecekleri tüm seyahatler için Kenya vizesi almaları gerekmektedir.

Ancak Kenya’da bulunan vize muafiyet politikası gereğince özellikle diplomatların sahip olduğu siyah pasaport yani diplomatik pasaport sahibi kişiler, yeşil pasaport sahibi kişiler ve gri pasaport sahibi kişiler özel pasaport gruplarına sahip olmaları nedeniyle gerçekleştirecekleri kısa dönem Arnavutluk seyahatleri için vize almak mecburiyetinde değildirler.

Ancak özel pasaporta sahip olmak sadece kısa dönem seyahatler için vize muafiyeti sağlamaktan bu nedenle bu kişilerin uzun dönem seyahatleri için mutlaka bu grupta yer alan vize türlerinden birini seçerek Kenya vizesi almaları gerekmektedir.

Kısa dönem vizeler genellikle turistik, kısa süreli eğitim, aile veya arkadaş ziyareti, ticari veya fuar seyahati gibi amaçlar için belirli bir süre ile Kenya sınırlarına giriş yapacak olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının almaları gereken vize türüdür.

Kısa dönem vizeler vize türleri kategorilendirilmesinde C tipi vize olarak adlandırılmakta ve schengen ülkeleri arasında yer alan ülkelerin schengen vizeleri bu kategoride yer almaktadır.

Yani kısa süreli seyahatler için kişilerin schengen ülkeleri içerisinde yer alan Arnavutluğa seyahatleri için Kenya vizesi almaları gerekmektedir.

Uzun dönem vizeler ise kişilerin beyin göçü, çalışma, aile birleşimi veya evlilik nedeniyle ülkede uzun süre kalmalarını sağlayan vize türleridir. Bu vizeye sahip olan kişiler daha sonra oturum iznine de sahip olmaktadırlar.

Kısa süreli vizeler seyahat gerçekleştirecek olan kişilere 180 gün süre içinde en fazla ülkede 90 gün kalma hakkı tanınmaktadır. 90 günden fazla süre kalacak kişiler ise uzun süreli vizelere başvuru yapmaları gerekmektedir.

Arnavutluğa gerçekleştireceğiniz seyahatler için kısa süreli vize başvurusu yapacağınız zaman Kenya’da yaşayan akrabalarınızdan gelecek davetiyeler ile çok daha kolay vize almanız mümkündür.

Özellikle Kenya ve diğer schengen ülkeleri davetiye ile gerçekleştirilen başvurulara çok daha fazla olumlu yanıt vermektedir. Aynı zamanda uzun süreli vize başvuruları içinde mutlaka davetiye sahibi olmanız gerekmektedir.

Aile ziyareti amacıyla gerçekleştirilecek olan Kenya seyahati için belediyeden barkod onaylı davetiye almanız veya ticari amaçla gerçekleştireceğiniz seyahatler için şirket tarafından size gönderilen davetiye mektubu ile konsolosluklara başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kenya Vizesi Nasıl Alınır?

Kenya vizesi nasıl alınır? diye merak edenler için Kenya vizesi İdata üzerinden gerçekleştirilen başvuruları kabul etmekte bu nedenle kişilerin mutlaka online randevu alması gerekmektedir.

Randevu oluşturduktan sonra başvuru sahibinin tarafına iletilen başvuru için gerekli vize evrak listesi başvuru yapılan merkezde iletilmeli ve bu evrakların eksiksiz ve doğru şekilde iletilmiş olması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra yukarıda da bahsettiğimiz gibi davetiye mektubuna sahip olan kişilerin bu evrakların içerisine mutlaka davetiyelerini de eklemesi gerekmektedir.

Schengen vizeleri 5 yılda bir parmak izi taraması yaparak vizeleri güncellemektedir. Bu nedenle 5 yıldan eski parmak izi verilerine sahip olmanız durumunda yeniden randevu oluşturarak vize başvuru merkezlerine başvuru yapmanız ve parmak izi yenilemesi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Kenya Vize Başvurusu 

Kenya vize başvurusu yapacak olan kişilerin ilk olarak başvuru yapacağı vize türünü seyahat amacına ve süresine göre belirlenmesi gerekmektedir. Çünkü kişilerden talep edilen belgeler, başvurunun yapılacağı nokta ve başvurunun değerlendirilmesi vizenin türüne göre şekillenmektedir.

Daha detaylı olarak açıklamak gerekirse biz de başvurularının değerlendirilmesi Kenya Konsolosluğu tarafından gerçekleştirilmektedir. Ancak kısa süreli vize başvuruları doğrudan Kenya konsolosluğuna yapılmamakta konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş olan vize başvuru merkezlerine veya seyahat acentalarına yapılmaktadır.

Bunun yanı sıra kişilerin uzun süreli vize başvurusunda bulunabilmeleri için mutlaka Kenya konsolosluğuna bizzat başvuru yapmaları gerekmektedir.

Buradan da anlaşılacağı üzere kişilerin vize başvuru randevusu oluştururken vize türünü belirlemeleri ile konsolosluğa ya da vize başvuru merkezlerinin hangisine başvuru yapacakları belirlenmektedir.

Bunun yanı sıra seyahat amacına göre gerçekleştirilen vize başvuruları sırasında kişilerden genel olarak talep edilen evrakların yanı sıra vize türüne özel olarak birtakım belgelerde talep edilmektedir.

Aynı zamanda birçok ülke için vize türü vize harç ücretlerini de etkilemekte bu nedenle kişinin başvuru randevusu oluştururken seçeceği vize türüne göre belirlenen harç ücretini başvuru tarihinden önce yatırması gerekmektedir.

Kenya Turist Vizesi Nasıl Alınır?

Genellikle turistik amaçla gerçekleştirilen seyahatler Kenya turist vizesi başvurularındaki yoğunluğu oluşturmaktadır. Bu nedenle ilk defa tura etik amaçla Kenya seyahati düzenleyecek olan kişiler Kenya turist vizesi nasıl alınır? Diye merak etmektedir.

Bu noktada kısa ama süreli vize kategorisi içerisinde yani C tipi schengen vizesi içerisinde yer alan Kenya turist vizesi kişilere en fazla ülke sınırları içerisinde 90 gün kalma hakkı tanımaktadır.

Size en yakın başvuru merkezine müracaat ederek Kenya turist vizesi için başvuruda bulunabilirsiniz. Bu vize için başvuru yaparken kişilerden talep edilen evraklar içerisinde mutlaka seyahat sürecinde konaklayacağınız otel rezervasyonunun bilgileri, uçak rezervasyonunun bilgileri ve seyahat sağlık sigortasının belgesi bulunması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra pasaport, harç dekontu biyometrik fotoğraf gibi birtakım belge üzerinde başvuru sırasında teslim edilmesi gerekmektedir.

Ortalama olarak konsolosluk tarafından değerlendirilen vize başvuruları 14 ila 21 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Kenya turistik vize başvurusu için gerekli evraklar başvuru yapacak kişinin çalışma durumuna göre değişiklik göstermekte bu nedenle de mutlaka danışmanlık hizmeti alarak hangi evrakların gerekli olduğu tespit edilmelidir.

Kenya Ticari Vize Nasıl Alınır?

Kenya ticari vize Arnavutluğa ticari nedenlerle yani fuar veya toplantı nedeniyle seyahat edecek olan kişilerin sahip olmaları gereken vize türüdür.

Kısa süreli vize türleri içerisinde yer alan Kenya ticari vize başvurusu yapacak olan kişilerin mutlaka ticari amaçla seyahat edeceği Kenya içindeki firmadan antetli kâğıda yazılmış imzalanmış ve kaşelenmiş davet yazısının bulunması gerekmektedir.

Kenya ticari vizesi konsolosluklarda yoğunluk meydana gelmemesi durumunda ortalama olarak 10 ila 12 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.

Kenya Vize Ücreti

Kenya vize ücreti Kenya Konsolosluğu tarafından her yıl güncel olarak belirlenmekte olan vize harç ücreti yanı sıra kişinin alacağı danışmanlık hizmeti bedeli ve seyahat sağlık sigortası bedeli dahil olarak belirlenmektedir.

Bu nedenle ödenecek genel ücret danışmanlık hizmeti aldığınız merkez tarafından belirlenmektedir. En güncel fiyatlara ulaşabilmek için Vize Merkezi Ankara web sitesini ziyaret edebilirsiniz. 2022 yılında konsolosluk tarafından ticari vize, şoför vizesi, turistik vize, transit vize, kültürel vize, kısa süreli eğitim vizesi, öğrenci vizesi, aile ve arkadaş ziyareti vizesi için 120 € olarak belirlenmiştir.