Almanya Vizesi

Anasayfa İsviçre Vizesi

İsviçre Vizesi

 İsviçre vizesi bu ülkeye seyahat etmek isteyen kişilerin çıkarması gereken belgedir. Bu belge sadece ilgili ülkenin yetkili mercilerinden alınmaktadır. İsviçre vizesi için yetkili olan tek merci İsviçre Konsolosluğudur. Isviçre Konsolosluğu direkt olarak başvuru kabul etmemektedir. Önceki yıllarda vize başvuruları sadece seyahat edecek olan kişi tarafından vize için yetkili olan tek merci konsolosluk binasına yapılıyordu. Bu durumda yaşanan bir takım sıkıntılar sebebiyle bu durumdan vazgeçilmiştir. Burada yaşanan sıkıntılar özellikle seyahat edecek olan kişinin bu işte tecrübesiz olmasından kaynaklı olarak emek ve zaman bakımından zarar etmesine konsolosluklar da işlerin aksaması sebebiyle iç aksam işte problemler olmasına sebep oluyor idi. Bu durumların önüne geçebilmek için İsviçre Konsolosluğu tarafından belirlenmiş olan vize başvuru merkezleri bulunmaktadır.

Vize başvuru merkezlerinden biri olan vize merkezi Ankara firması süreci en başından en sonuna kadar sizin için titizlik içerisinde yürütecektir. Çok fazla sayıda vize başvuru merkezinin olması sebebiyle seyahat edecek olan kişi karar vermede oldukça problem yaşayabilmektedir. Bu durumda kişinin seyahat edecek olan kişinin daha öncesinde bu vize başvuru merkezi ile anlaşmış ve vizesi onaylanmış kişilere sayısına bakarak karar verebilir. Aynı zamanda bu vize başvuru merkeziyle alakalı olarak internet üzerinden yapılan yorumları da inceleyebilir.

İsviçre Vize Randevusu

İsviçre vize randevusu için seyahat edecek olan kişinin öncelikli olarak vize başvuru merkezine karar vermesi gerekmektedir vize başvuru merkezine karar verdikten sonra buranın internet sitesinden randevu oluşturabilmektedir. Vize başvuru merkezine internet sitesine girince sol üst köşede olan online işlemler adımından ilerleyebilir. online işlemler kısmına girdikten sonra Seyahat edecek olan kişiden ilk istenen İsviçre vize başvuru formunun doldurulması olacaktır.

İsviçre vize başvuru formu doldurulduktan sonra seyahat edecek olan kişi kendisi için uygun ve sizi gün ve saati belirlenebilecektir. Tüm bu işlemlerden sonra vize başvuru merkezine size gerekli olan evrakları mail yolu ile iletecektir. Randevu günü ve saatine kadar bu evrakların hazır edilmesi sürecin daha hızlı ilerlemesi adına oldukça önemli olacaktır. İsviçre ülkesine ilk defa seyahat edecek olan kişinin bu evrakları elden teslim etmesi gerekmektedir. Seyahat edecek olan kişi daha öncesinde bu ülkeye vize çıkarmış ise evraklarını posta yolu ile Ulaştırabilir. Burada önemli olan seyahat edecek olan kişinin sistem üzerinde Biometrik verisinin olup olmadığı ile alakalıdır.

İsviçre Vize Başvuru Formu

 İsviçre vize başvuru formu randevu alırken doldurulması gereken en önemli evraklardan bir tanesidir. Bu evrakta herhangi bir yanlışlık olması vizenin olumsuz olarak sonuçlanmasına sebep olabileceği için bu vize başvuru formu doldururken çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu vize başvuru formunda seyahat edecek olan kişiyle alakalı olarak hem kişisel veriler istenecektir hem de bu ülkeye seyahat etme gerekçesi belirlenecektir. Hem seyahat edecek olan kişinin vize türü hem gerekli olan evrakları hem de ödemesi gereken ücrette burada beyan edilen bilgilere göre belirlenecektir. Seyahat edecek olan kişi herhangi bir tereddüde düştüğü noktada vize başvuru merkeziyle direkt iletişime geçmesi gerekmektedir.

İsviçre Vize Ücretleri

İsviçre vize ücretleri seyahat edecek olan kişi açısından değişkenlik gösterebilmektedir. Bu anlamda da seyahat edecek olan Kişi öncelikli olarak vize başvuru merkezi ile görüşmeli ve daha sonrasında vize harç ücretini ödemesi gerekmektedir. Vize başvuru merkezlerinin kendilerine ait bir sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemlere kişiyle alakalı gerekli veriler girildikten sonra kişinin ödemesi gereken tutar çıkacaktır. İsviçre vize ücretlerini etki eden etmenler

 • İsviçre ülkesine seyahat edecek olan kişi İsviçre ülkesine tek giriş çıkış işlemi mi yoksa birden fazla giriş çıkış işlemi yapacak tır. Bu durum vize harç ücretini değişkenlik gösterecektir.
 • İsviçre ülkesine seyahat edecek olan kişi kısa süreli mi yoksa uzun süreli mi olarak bu ülkede seyahat edecektir. Bu durumda da vizede değişkenlik görülecektir.
 • İsviçre ülkesine seyahat edecek olan kişi hangi vize türüne sahiptir. Bu durumda vize harç ücretinde değişkenliği sebep olacaktır.
 • Vize harç ücretini etkileyen son etmen ise seyahat edecek olan kişinin 18 yaşın altında ve üstünde olması durumudur.

TC Vatandaşları İsviçre Vizesinden Muaf Mıdır?

 TC vatandaşları İsviçre vizesinden muaf değildir İsviçre ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin öncelikli olarak çıkarması gereken belge pasaport belgesidir. Ülkemizde pasaport nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Seyahat edecek olan kişinin yurt dışına çıkmasında herhangi bir yasal engelin olmadığını ifade etmektedir. Ülkemizde çıkarılan pasaport sadece randevu sistemiyle çıkarılmaktadır seyahat edecek kişinin statüsüne göre uygun bir pasaport türü verilmektedir İsviçre ülkesiyle alakalı olarak genel bir muafiyet durumu kesinlikle söz konusu değildir. Ama burada seyahati etkileyen vizeden Muafiyeti etkileyen birkaç istisna bulunmaktadır.

Ülkemizde çıkarılan 4 farklı pasaport türü bulunmaktadır. Siyah yeşil ve gri renkli pasaporta sahip olan kişiler eğer ki kısa süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise bu kişilerin vize çıkarmasına gerek bulunmamaktadır. Seyahat edecek olan kişi eğer uzun süreli bir seyahat gerçekleştirecek ise bu kişinin vize çıkarması gerekmektedir. Son olarak ülkemizde çıkarılan pasaport bordo renkli pasaporttur. Bu pasaporta sahip olan kişiler ise kısa süreli ya da uzun süreli fark etmeksizin vize çıkarması gerekmektedir.

İsviçre Vize Başvuru Evrakları

 İsviçre vize başvuru evrakları konsolosluklar tarafından istenilen evraklarda. Seyahat edecek olan kişinin vize türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Ekstra olarak aşağıda sayılan evraklara ek olarak evrakta istenebilmektedir. Ek evrakları ile alakalı olarak vize başvuru merkezinin size detaylı bilgi verecektir. İsviçre vize başvuru evrakları

 • İsviçre ülkesine seyahat etmek isteyen kişilerin ilk olarak çıkarması gereken belge pasaport belgesidir. Pasaport ülkemizde nüfus müdürlükleri tarafından çıkarılmaktadır. Seyahat edecek olan kişi belli bir geçerlilik süresi olan pasaport a sahip olabilmektedir.
 • Pasaport çıkarılan kişiler seyahat dönüş tarihinden sonra 2 ay daha geçerliliği olması gerekmektedir son 2 sayfasında boş olması gerekmektedir.
 • İsviçre ülkesine seyahat eden kişilerin bu ülkeye gerçekleştirecekleri seyahatin mali olarak karşılayabildiği göstermesi gerekmektedir. Bu durum genellikle kişinin teminat göstermesiyle mümkün olmaktadır.
 • İsviçre ülkesine seyahat edecek olan kişilerin bu ülkeye gerçekleştirecekleri seyahat için aktif olarak kullanmış olduğu bir banka hesabının dökümünü ihtiyaçları bulunmaktadır. Son 3 aylık dökümünün ilgili banka tarafından imzalı ve kaşeli olarak temin edilmesi gerekmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişinin vize harç ücretini yatırması ve başvuru evrakları arasına eklemesi gerekmektedir
 • Seyahat sağlık sigortasının yatırılması ve başvuru evrakları arasında eklenmesi gerekmektedir.
 • Vize başvuru merkezinin komisyon ücretinin yatırılması ve başvuru evrakları arasına eklenmesi gerekmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişiye ait olan vukuatlı nüfus kayıt örneği nüfus müdürlüklerinden alınabileceği gibi aynı zamanda e-devlet üzerinden de alınabilir. E devlet üzerinden alınacak olan belgeler barkotlu bir şekilde temin edilmesi gerekmektedir.
 • Son 6 ay içerisinde çekilmiş güncel Biometrik fotoğrafın olması gerekmektedir.
 • Seyahat edecek olan kişinin kimliği ve kimlik fotokopisi gerekmektedir